И, додека регионот стравува за здравјето на новосадскиот кантавтор Ѓорѓе Балашевиќ, кој деновиве беше хоспитализиран, заради воспаление на белите дробови, неговиот син Алекса продолжува да ја гради својата успешна приказна.

Имено… Алекса Балашевиќ, синот на легендарниот Ѓорѓе Балашевиќ, еден од најпознатите и најголемите текстописци на нашите простори, и неговата сопруга Оливера, започнаа со подготовките за снимањето на својот прв филм.

Тој го напиша сценариото за филмскиот спектакл со работен наслов „Мегдан филм“.

Кога станува збор за жанрот, ова е љубовна приказна со акциони моменти, затоа што ја следи борбата на неколку херои, кои се во мисија да ги остварат своите соништа и во рингот и во животот.

– Од 2017 година, мојата продукција го организира најголемиот спортски настан во Србија – Мегдан – со кик-бокс борци од целиот свет. Мегдан се одржуваше осум пати, а на крајот на 2019 година се одржа во преполната белградска арена, каде што го имаше својот врв. Мегдан, патем, стана уште познат откако воведовме онлајн обложување за нашите борби.

Сепак, минатата есен, Балашевиќ јуниор и неговите соработници дојдоа до интересна идеја – да направат филм за Мегдан.

– Освен што ќе ја наполниме големата белградска арена со публика која го сака овој спорт или сака да се обложува на борци, ќе се обидеме и целиот Мегдан да го претвориме во два часа игран филм со најдобрите регионални избрани актери и целиот тим. Нови Сад конечно заслужува филм, а и Мегдан заслужува филм. И, пред сè, борците заслужуваат филм. Нечии синови и татковци кои во рингот ги исполнија своите соништа – вели Алекса.

Главната улога ќе биде новата генерација – момче кое работи како бодигард во локален кафе-клуб, а потоа пристигнува во Лас Вегас за да се бори. Помеѓу неговото село и Мегдан му пречи короната…

Тоа ќе биде комедија, акционен филм, драма и пред се комбинација од неколку вистински настани и ситуации – објаснува Алекса и додава дека желба му е режисер на филмот да биде неговата сестра Јелена Беба Балашевиќ, која завршила режија и некое време работела на Драмската академија во Нови Сад.


Младиот Алекса е горд што се самиот смислил…

– Овој пат никој нема да може да каже: ‘Тато го напиша сценариото за него’, бидејќи сценариото е малку либерално и можеби е преедноставно за да го пишува Ѓоле. Но, тој мене ми е огромен советник за и мислам дека нема подобар од него во светот во моментов…

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.