Audi E-tron GT- конкуренција на Tesla’s Model S за две недели ќе биде претставен пред љубителите на оваа марка. Имено на 9. февруари годинава, Ауди официјално ќе го претстави серискиот E-tron GT. Овој модел беше промовиран во форма на концепт  уште во 2018 година на саемот во Лос Анџелес.

Audi E-tron GT- конкуренција на Tesla’s Model S

Дизајнерите на Audi се убедени дека овој модел ќе биде директна конкуренција на Tesla’s Model S. Инаку, Audi E-tron GT ќе се произведува во истата фабрика од која излегува Audi R8.

Според некои информации, основната верзија ќе има погон на задните тркала. Автономијата со батерии од 79,2 kWh ќе биде околу 400 км.  Концептот Audi e-tron GT ги рефлектира овие својата: должина од 4,96 метри (16,3 стапки), ширина од 1,96 метар (6,4 стапки) и висина од 1,38 ‑ метри (4,5 стапки). Лесното тело на купе со четири врати е произведено со употреба на повеќе-материјална конструкција. Технологијата за овој автомобил е развиена во тесна соработка со Порше. Дизајнот и карактерот се преполни со непогрешлива ДНК на Ауди .

RS e-tron GT , електронска линија од Audi Sport

Audi исто така потврди дека врвната варијанта наречена RS e-tron GT ќе биде лансирана истовремено со обичната верзија, пренесува Autoblog.

RS e-tron GT ќе биде првиот целосно електричен автомобил развиен од Audi Sport, со аеро-пакет каросерија (вклучително и проширувања на браните и агресивен заден дифузор). Потоа покрив од карбонски влакна, нови тркала (до 21 инчи), прилагодлива суспензија и карбон-керамички сопирачки.

Audi RS e-tron GT ќе има погон на сите тркала, два електромотори и 93,4 kWh (бруто) литиум-јонски батерии. Додека моќноста ќе биде 600 КС (со преголема функција 650HP и 830 Nm). Најавено е дека забрзувањето од 0 до 60 милји на час (96 км / ч) ќе биде само 2,7 секунди, а максималната брзина ќе биде ел. ограничено на 250 км на час.

Што се однесува до автономијата на овој тежок автомобил од 2350 кг, се споменува опсегот од 400 км, како и фактот дека ќе бидат потребни околу 20 минути да се наполни 80 проценти од капацитетот на батеријата на брз полнач.

На крајот, RS e-tron GT треба да чини околу 138 000 евра.

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.