Во моментов нема објави. Обидете се повторно подоцна.

Ајнштајн е жив, се додека е „жива“ вештачката интелигенција

By baldazarska | April 23, 2021

Ајнштајн е жив, се додека е „жива“ вештачката интелигенција. Еден од најголемите умови на модерната наука, Алберт Ајнштајн, беше „вратен во живот“ преку дигиталната технологија, која го пресоздаде изгледот и гласот на познат научник. Дигиталниот Ајнштајн е развиен за да „постави пријателско лице помеѓу машините и луѓето“. Дигиталната копија на познатиот теоретски физичар зборува со…

„Играј одговорно“ – обложување за забава, не за егзистенција

By Петар Клинчарски | April 23, 2021

„Играј одговорно“ – обложување за забава, не за егзистенција. Асоцијацијата на спортски обложувалници на Македонија, од неодамна ја започна кампањата „Играј одговорно“. Целта е да се подигне свеста кај играчите за одговорно спортско обложување. Но, и да се посочи дека обложувањето е забава и игра, а не начин на живот од кој треба да се…

Какви се пораките за Светскиот ден на книгата…

By beckovic | April 23, 2021

„Во овој период на несигурност, многу луѓе се свртуваат кон книгите кои ќе им помогнат да се справат со затвореноста и со неспокојот. Тие се средство за истражување на светови вон нашето лично искуство преку запознавање со различни автори, идеи и култури. Страница по страница, книгите ни осветлуваат патека по која можеме слободно да се…

Volkswagen ID.4 – Автомобил на годината во светот (видео)

By baldazarska | April 23, 2021

Volkswagen ID.4 – Автомобил на годината во светот. „World Car of the Year 2021“ е Volkswagen: Новиот и целосно електричен ID.4 преовлада над силната меѓународна конкуренција на интернационалните „World Car Awards“- награди за автомобили. VW ID.4 ја освои победата во конкуренција на два јапонски модели – Тојота Јарис и Хонда е. Светската награда „World Car…

Скопје конечно ги угостува „Viagra Boys“

By beckovic | April 23, 2021

Тимот на Младинскиот културен центар во Скопје со убава најава, токму за деновите пред викенд. Ни доаѓаат „Viagra Boys“! Доаѓаат на „Здраво Млади“ 11. – Стигнавме и до оваа најава што ќе ни ги донесе #ViagraBoys, кои беа планирани за ланското издание. И повторно нема да ве лажеме и да глумиме опуштеност – велат Организаторите,…

Најголемиот стартап од Балканот, UiPath излезе на берзата во Њујорк

By baldazarska | April 23, 2021

Најголемиот стартап од Балканот, UiPath излезе на берзата во Њујорк. Романскиот стартап UiPath, кој развива програми за роботика, успешно дебитираше на Њујоршката берза. Тој собра 1,34 милијарди долари од продавачи на софтвер и инвеститори во Иницијалната јавна понуда (ИПО) во средата, со скок на цената од 23 проценти. Компанијата, чиј софтвер им помага на фирмите…

Добриот дух Ѓоле Балашевиќ за некои нови клинци

By beckovic | April 23, 2021

Семејството Балашевиќ ја донираше опремата што ја користеше легендарниот Ѓорѓе Балашевиќ на Академијата за уметности од Нови Сад. На Денот на Академијата, вредната опрема ја предаде сопругата на Балашевиќ, Оливера. На филмското платно, еден од највредните подароци што семејството Балашевиќ и го подари на Академијата за уметности во Нови Сад, беше прикажан првиот филм „Чађава…

„Македонскиот Дон Кихот“ на „Balkan Trafik!“

By beckovic | April 23, 2021

Документарниот филм „Македонскиот Дон Кихот“, во режија на Константин Плевнеш, е дел од официјалната програма на годинешното издание на фестивалот „Балкан трафик”, кој се одржува во Брисел. Филмот е во продукција на ЕФА, а со поддршка од Агенцијата за филм. Посветен е на еден од најголемите македонски сликари, Владимир Георгиевски (1942 – 2017). На годинешното…

Денес е Ден на планетата Земја

By baldazarska | April 22, 2021

Денес е Ден на планетата Земја. Со многубројни кампањи посветени на заштита на животната средина, денеска се одбележува Светскиот ден на планетата Земја. Во овие кампањи активно учествуваат речиси сите земји низ светот. Целта на одбележувањето на „Денот на планетата Земја“ е да се подигне нивото на свесност кај нејзините жители за зачувување на животната…

Balkan Trafik!, концерти, изложби, дебати…

By beckovic | April 22, 2021

Во Брисел започна 15-от фестивал за култура и уметност на балканските земји, Balkan Trafik! чија целата програма ќе биде онлајн. Мулти-уметничкиот фестивал ќе трае до 25 април и ќе може да се следи преку новата мобилна апликација и веб-страницата на фестивалот. Во согласност со својата репутација, Balkan Trafik! ќе укаже на разновидноста на балканската култура…