Електричната Škoda Octavia ќе го освојува пазарот од 2023 година, а веќе се познати првите детали за електрификацијата на еден од најпопуларните автомобили во Европа и регионот.

Електричната Škoda Octavia ќе го освојува пазарот од 2023 година

Чешкиот производител досега нудеше само електрични теренци, бидејќи моделите од овој сегмент добро се продаваат на европскиот пазар. Така, електричната Škoda Enyaq iV беше испорачана во 28.000 единици во првите девет месеци од 2021 година, што е многу добар резултат за еден електричен автомобил.

Успехот на Enyaq iV е отскочна штица за идната електрика на Škoda, па затоа производителот веќе најави помал електричен кросовер. Сепак, ниту еден теренец на Škoda не ја престигна Octavia, која во истиот период го најде патот до 160.000 клиенти, па логично е чешката компанија да планира да го електрифицира и овој модел.

Потсетуваме дека досега на клиентите им беше понудена само plug-in хибридната варијанта на Octavia, пренесува B92.

А можеби и неговото име нема да биде Октавија

Мартин Јан, директор за продажба и маркетинг на Škoda, изјави за британски Autocar дека Чесите немаат намера да нудат исклучиво електрични SUV модели, бидејќи клиентите сакаат електрични мотори и во другите модели.

Тој рече дека производителот ќе им понуди електрична верзија на Octavia на луѓето кои не сакаат SUV, бидејќи тоа е во спротивност со нивните конзервативни ставови за автомобилите.

Електричната верзија на чешкиот бестселер веројатно ќе има поинакво име за да ја нагласи својата уникатност. Името на овој модел треба да започнува со буквата Е, што би ја продолжило традицијата што ја започна Enyaq.

Сите укажуваат дека Škoda повторно ќе ги користи решенијата што ги имплементира Volkswagen, исто како што беше случајот со Enyaq iV.

Автомобилот ќе се базира на механичката платформа MEB, која е наменета за електрични автомобили од групацијата VW. Тоа значи дека основната верзија ќе има погон на задните тркала, додека поскапите верзии на опремата ќе имаат два електромотори и погон на сите тркала.

Капацитетот на батеријата треба да биде од 58 kWh до 84 kWh.

Електричната Škoda Octavia нема да дебитира до 2023 година. Но и после тоа бензинската верзија нема да исчезне од понудата. Ќе се продава паралелно онолку колку што е потребно.

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.