Млад српски филмски работник и холивудска ѕвезда започнуваат старт-ап што ќе донесе големи холивудски продукции во Нови Сад.

Познатиот холивудски актер Тај Шеридан и српскиот режисер и експерт за визуелни ефекти Никола Тодоровиќ презентираат нов старт-ап медиум-технологија – Wonder Dynamics, која ќе работи во Нови Сад.

Wonder Dynamics користи вештачка интелигенција и машинско учење за развој на најсовремени технологии и иновативни алатки за производство, што ќе им овозможи на независните филмаџии со помал буџет да создадат супериорни визуелни ефекти на ниво на најдобри достигнувања во блокбастерите. Покрај тоа, Тодоровиќ и Шеридан најавуваат бројни холивудски филмски проекти што треба да се снимаат во Србија, вклучително и нивни.

Wonder Dynamics во Србија обединува тим експерти за машинско учење и визуелни ефекти, кои работат на решение за производство засновано на вештачка интелигенција, наречено Wallace PROduction.
Со цел да се постигнат врвни резултати, компанијата планира да ангажира дополнителни експерти за визуелни ефекти, анимации и машинско учење.

Советодавниот одбор на Wonder Dynamics ги вклучува најголемите светски кинематографери, познати американски инвеститори и водечки експерти во развојот на вештачката интелигенција како што се претприемачот Џошуа Бар, холивудскиот продуцент Тери Даглас, предавач на Универзитетот во Калифорнија во Беркли и директорот на Google Анџо Ко, сценарист и продуцент на планетарно популарни филмови од Марвеловата серија Џо Русо, кој го режираше најуспешниот филм во историјата, „Одмаздници: Крајот на играта“, познат филмски режисер и сценарист Стивен Спилберг, инвеститор Роберт Шваб, професор на Институтот за технологија во Масачусетс и раководител на одделот за вештачка интелигенција Антонио Торалба и претседателот на компанијата „Филм Финансис“, Грегори Тратнер.

– Денес, снимањето е исклучително скапа инвестиција, затоа веруваме дека нашиот проект„ Wonder Dynamics “ќе им биде од голема помош на филмаџиите. Технолошкиот напредок во Холивуд секогаш го правеше полесно, поевтино и покреативно снимањето филмови. Како што иновативноста на дигиталните фотоапарати овозможи снимање на независни филмови или компјутерско унапредување на CG и 3D анимирани филмови, така и вештачката интелигенција ќе создаде сосема нов начин во процесот на снимање филмови и ќе придонесе за уште поголема синергија помеѓу ИТ секторот и филмска индустрија.

Вештачката интелигенција е сè уште во зародиш, но не се сомневам дека тоа ќе биде една од најголемите револуции што ги доживеа филмската индустрија. Почетокот на иновациите овозможува изедначување на условите во кои секој има можност да се натпреварува и да игра голема улога во обликувањето на иднината. Затоа, мислам дека ова е одлична можност Србија да се постави како лидер на пазарот навреме и што е најважно, да им овозможи на талентираните деца од нашата земја да ги раскажуваат своите приказни, рече Тодоровиќ.

Дека Шеридан, познат холивудски актер од помладата генерација, ја започна својата кариера на само единаесет години заедно со Бред Пит во филмот „Дрвото на животот“.

 

Тој се стекна со светска слава глумејќи во блокбастерите „Играч број 1“ (Ready Player One), кој Стивен Спилберг го сними според книгата на Ернест Клајн, „Лето на бреговите на Мисисипи“ (Mud) и во улогата на Киклоп во филмската серија „X- Мen: Мрачниот Феникс“ и „Х-мен: Апокалипса“.

– „Ние во Wonder Dynamics сме фокусирани на користење на најнапредни технологии за понатамошно развивање на филмската индустрија, поместување на границите на снимањето наративни филмови и создавање нови можности во индустријата. Ние сме многу среќни што го развиваме овој проект во Србија, земја што има изобилство на неверојатно талентирани млади луѓе, и меѓу уметниците на VFX и меѓу инженерските заедници кои се занимаваат со вештачка интелигенција. „Продолжуваме да истражуваме како ќе изгледа иднината на снимањето филмови и со нетрпение очекуваме да работиме со нашите тимови во Лос Анџелес и Нови Сад“, рече Шеридан.

Него ќе го видиме веќе во април во новиот филм „Војаџерс“, во кој таа глуми со Колин Фарел. Тој во моментов го снима „Teneder Bar“ со Бен Афлек, во продукција на Џорџ Клуни за платформата „Амазон“.

Вештачката интелигенција ќе биде следната голема револуција во Холивуд, а Wonder Dynamics, со развојот на својата технологија во Србија, може да претставува потенцијал за привлекување странски филмски продукции.

Преземено од порталот на РТС

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.