Добро дојдовте на Анторис Магазин
Недела, 28 Ноември

БРЕНД КЛУБ

ЕКОНОМИЈА

ПРЕПОРАЧАНО

Извинете, не успеавме да пронајдеме никакви објави.

ОБРАЗОВАНИЕ

ЖИВОТ

КУЛТУРА

Донација за „План Б Фондација“, за помош на музичарите од регионот

By beckovic | November 24, 2021

Неодамна во Белград беше основана Фондацијата План Б, со цел да им се помогне на професионалните музичари. И веднаш, оваа иницијатива ја подржаа многубројните регионални музичари – македонските Влатко Стефановски и Тамара Тодевска, како и Звонимир Ѓукиќ – Ѓуле од „Ван Гог“, Драги Јелиќ од „ЈУ група“, Дадо Топиќ, Дејан Цукиќ,…

„Скопски есеи“ на Јелена Лужина – многу повеќе од „обични“ сказни за лица, персони и сенки…

By beckovic | November 23, 2021

Има една песна од Арсен… „Загреб и ја се волимо тајно“. Сосем поинаков е „случајот“ на писателката, преведувачка, театролог… Јелена Лужина, која со Скопје се сака јавно. Повеќе од три децении, оваа дубровчанка го живее скопскиот живот, активно учествувајќи во тоа културната сцена, а посебно театарот, да го добие заслужениот…

Можеби жените не ја движат музиката, но нивниот ракопис е многу важен!

By beckovic | November 15, 2021

Се чини дека во светот на музиката „женската мисла“ како се повеќе да добива на цена. Новиот албум на Адел, едноставно насловен „30“ е печатен во 500.000 копии винили, што на некој начин ја блокираше дискографската индустрија. Имено, заради пандемијата, финансиска и енергетска криза, репроматеријалите од кои се прават лонг-плеј…

Во рамките на МОТ и скопска премиера на „Нема да биде крај на светот“

By beckovic | November 15, 2021

По премиерната изведба на 18 септември во Сараевскиот ратни театар – САРТР, Сараево, а во рамките на МОТ на 24 ноември на малата сцена во МНТ со почеток во 20:00 часот пред скопската публика премиерно ќе се одигра претставата „Нема да биде крај на светот“ од авторот Аднан Лугониќ, а…

Јелена Лужина: Многу е важно некој да ве чита

By beckovic | November 14, 2021

„Еден град се усвојува, а не се освојува. Природно е и нормално градовите да ги У-својуваме, а не да ги О-својуваме! И обратно: тие да нè У-својуваат нас.“ Со овие зборови познатата преведувачка, театролог и книжевен теоретичар, Јелена Лужина нe воведува во својата нова книга „Скопски есеи“, која беше претставена…

Синоличка Трпкова: Најголема желба ми е да снимам филм по расказите од „Никогаш не кажувам“

By beckovic | November 12, 2021

Во присуство на многубројни гости од домашната културна сцена, вчеравечер (11 ноември), во книжарницата „Literatura.mk Superstore“ во „Скопје сити мол“ беше промовирана првата прозна книга на познатата актерка и професорка Синоличка Трпкова, „Никогаш не кажувам“. Промоцијата на книгата, која е во издание на „Арс Либрис“, дел од „Арс Ламина –…

НАУКА

IBM тврди: Квантните чипови ќе станат стандард во наредните години (видео)

By baldazarska | November 22, 2021

Rivian стана третиот највреден производител на автомобили во светот

By baldazarska | November 17, 2021

Најголемата пловечка соларна фарма во светот започна со работа (видео)

By baldazarska | November 16, 2021

Cayenne Turbo GT, новиот спортски херој во салонот на Porsche-Скопје

By baldazarska | November 15, 2021

Отворена четвртата конференција за е-трговија во Македонија

By baldazarska | November 12, 2021

Најскапиот руски автомобил се распродаде за неколку дена (видео)

By baldazarska | November 9, 2021

Дизајнот на Дејан Христов-електрично Yugo, можен производен проект на „Застава“

By baldazarska | October 21, 2021

Робот-таксито OnePod на Volkswagen – возило на иднината  

By baldazarska | October 21, 2021

Аеросолниот систем за брзо гаснење пожар на „ВЕДА“-имиџ производ на државата?

By baldazarska | October 14, 2021

Нобелова награда за економија, годинава за истражувања на пазарот на работната сила

By baldazarska | October 12, 2021

НАСТАНИ