Македонски телеком со раст во сите сегменти во 2020 година

By baldazarska | February 26, 2021 |

Македонски телеком со раст во сите сегменти во 2020 година. Македонски телеком АД Скопје лани ги зголеми приходите од продажба за 2,3 отсто во споредба со претходната година. Овие приходи од продажба во деловната 2020 година изнесуваат 11.085.220.000 денари. Резултатите се прикажани во Образложениетоза работењето на Македонски телеком во 2020 година, што компанијата го достави…

Мики Манојловиќ во филм чии темели ги поставил Жика Павловиќ

By beckovic | February 26, 2021 |

Следниот месец започнува снимањето на филмот „Трага на дивечот“, чие сценарио е засновано врз литературните ликови на легендарниот Живојин Жика Павловиќ, еден од најпознатите филмски автори и водач на „црниот бран“. Толкувачот на ликот на потполковник на УДБА, ќе биде актерот Предраг Мики Манојловиќ. Темата на филмот е судбина на еден млад и перспективен новинар,…

Стопанска банка АД – Скопје оствари добивка од 35,4 милиони евра во 2020

By baldazarska | February 26, 2021 |

Стопанска банка АД – Скопје оствари добивка од 35,4 милиони евра во 2020, односно 2.177.457.000 денари. Ова добивка пред оданочување е пониска од добивката во претходната година, како резултат на пандемијата и намалениот обем во речиси сите сегменти од банкарското работење. Ова појаснување стои во Анализата на финансиските резултати на Стопанска банка АД – Скопје…

Кои се деветте романи во трка за наградата „Роман на годината“

By beckovic | February 26, 2021 |

Наградата „Роман на годината“, што ја доделува Фондацијата за унапредување и промоција на културните вредности „Славко Јаневски“, годинава ќе се врачи по 22 пат. Како се доближува терминот за доделвање на наградата, така и кругот на финалистите се стеснува. Жири-комисијата за наградата „Роман на годината“ за 2020 година, во состав на Оливера Николова, минатогодишна лауреатка…

Современи класици – четири книги на Кундера на македонски

By beckovic | February 26, 2021 |

Убава вест за сите кои вистински ја сакаат литературата. Излегоа од печат четири нови изданија на македонски јазик од чешко-францускиот автор Милан Кундера! Милан Кундера е еден од критички најпрославените автори и првиот значаен автор од источна Европа по падот на комунистичките режими. Тој е многу добро познат на светската читателска публика преку неговите дела:…

ОБРАЗОВАНИЕ

ЖИВОТ

КУЛТУРА

Мики Манојловиќ во филм чии темели ги поставил Жика Павловиќ

By beckovic | February 26, 2021

Следниот месец започнува снимањето на филмот „Трага на дивечот“, чие сценарио е засновано врз литературните ликови на легендарниот Живојин Жика Павловиќ, еден од најпознатите филмски автори и водач на „црниот бран“. Толкувачот на ликот на потполковник на УДБА, ќе биде актерот Предраг Мики Манојловиќ. Темата на филмот е судбина на…

Кои се деветте романи во трка за наградата „Роман на годината“

By beckovic | February 26, 2021

Наградата „Роман на годината“, што ја доделува Фондацијата за унапредување и промоција на културните вредности „Славко Јаневски“, годинава ќе се врачи по 22 пат. Како се доближува терминот за доделвање на наградата, така и кругот на финалистите се стеснува. Жири-комисијата за наградата „Роман на годината“ за 2020 година, во состав…

ЕКОНОМИЈА

Дали вакцините ќе го спасат туризмот?

By Петар Клинчарски | February 25, 2021 |

Дали вакцините ќе го спасат туризмот? И скромни понуди и мал интерес за патување – туристичките агенции спасот го гледаат во вакцините. Веќе една година ги нема стандардните дестинации за патување на „менито“ на туристичките агенции. Во услови на пандемија, понудите се прилично оскудни. Во пресрет на празникот на жената, она што го нудат агенциите,…

Безжичен пренос на електрична енергија веќе не е само сон на еден визионер (видео)

By baldazarska | February 23, 2021 |

Безжичен пренос на електрична енергија веќе не е само сон на еден визионер. Сонот на Никола Тесла за безжичен пренос на електрична енергија може да заживее ако новозеландската компанија „Емрод“ успее да го финализира развојот на својот систем за дистрибуција на електрична енергија. Опитот на Тесла- реалност Да се навратие на историјата:  Во 1890 година,…

„Текстилот“ се „тресе“ од пандемијата

By Бране Стефановски | February 23, 2021 |

„Текстилот“ се „тресе“ од пандемијата. Текситлната индустрија, една од нашите индустрии што згрижуваат најмногу работна сила, а тоа значи и ранат најмногу усти – стои и се тресе за исходот од пандемијата. Се’ е застанато! Порачки од странците нема, па огромна е неизвесноста кога синџирот ќе го заврти тркалото. Текстилната индустрија, индустријата за облека, во…

ЕКОНОМИЈА

ОПШЕСТВО

НАСТАНИ

Svi-laureati-najmenadzer-2020 (1)

Во Сараево доделени наградите „Европски нај менаџер“

By baldazarska |
eHCL6-146510440-1584327888622510-4155729359249534319-n

Старт ап предизвикот на ФИА Регија 1-отворен

By baldazarska |
zdravo mladi

„Здраво Млади“ во потрага по предлог за дизајн за 11-ти издание…

By beckovic |
restorani-merki

Година подоцна: „Што можевме, што направивме“

By baldazarska |
unnamed (25)

Справување со булингот кај учениците преку сликовница

By beckovic |
IZAZOV-2021-horizontalni-scaled

 „Предизвик 2021“-регионален форум за комуникациски лидери

By baldazarska |
ноќта на идеите

Ништо не е поскапо од идејата!

By beckovic |
Share-Screen

Пролетен Вивалди форум – бизнис настан на годината

By baldazarska |
Охрид

Регионалната соработка-клучна за закрепнување на туризмот

By baldazarska |
we-green

„We Green, Youth goes clean“

By baldazarska |
sara-mejs-3

Еве како звучи „Донка од Македонија“…

By beckovic |
reobmisluvanje-2-1920x1286

„Реобмислување на европски режисери“ со Николов, Јовановски и Трајковски

By beckovic |
Drekslmaer

„Дрекслмајер” донираше над 1000 визири за медицинарите од неколку општини

By baldazarska |
mastercard-720x412

Халкбанк АД Скопје дел од Priceless Planet на Mastercard

By baldazarska |
dlum-2

На ДЛУМ 2020 дела од 57 автори

By beckovic |
aleksandar-veliki

Концертна промоција на „Мирно лето“ на Александар Велики

By beckovic |
1-6-800x533

Американската амбасадорка Кејт Брнз во работна посета на „Алкалоид“

By baldazarska |
chudna-shuma-1920x1080

Околината се менува со „Чудна шума“

By beckovic |

Business Run 2020- штафетната трка ќе се одржи на 24 октомври

By baldazarska |

„ИНОВАМАК 2020“ годинава онлајн

By baldazarska |