Најскапиот руски автомобил се распродаде за неколку дена. Целото планирано годишно производство на луксузната лимузина Aurus Senate се распродаде за само неколку дена.

Најскапиот руски автомобил се распродаде за неколку дена

 

Моделот Сенат на рускиот производител Аурус – кој пред неколку години ја претстави и претседателската лимузина на Путин – неодамна се појави на отворениот пазар, откако извесно време беше достапен само за државните органи.

Во почетокот на октомври, првите примероци пристигнаа во московскиот салон за да им бидат понудени на клиентите. Сепак, по само неколку дена, Aurus објави дека се продадени сите 350 примероци што ќе бидат произведени оваа година.

Оваа руска луксузна лимузина, слична на моделите на Ролс-Ројс, чини речиси 300.000 евра, а богатите Руси очигледно не жалат за парите за автомобил сличен на оној во кој вози нивниот претседател, па не е чудно што ја избраа само топ верзијата.

Aurus Senate со должина од 5,6 метри користи хибриден систем со моќен 4,4 V8 мотор со 590 КС и 800 Nm.

 

Тоа е доволно за овој патен крстосувач од 2,8 тони да достигне 100 km/h за околу шест секунди, додека максималната брзина е фабрички ограничена на 250 km/h.

Производителот најави дека подоцна ќе биде достапна верзија V12, а покрај седанот, Aurus на пазарот ќе понуди и луксузен теренец и миниван.

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.