Rivian стана третиот највреден производител на автомобили во светот. Овој 12-годишен стартап, Rivian кој се уште не продал ниту едно возило на пазарот, сега е трет највреден производител на автомобили во светот.

Производителот на електрични возила излезе на берза минатата недела, а цената на неговата акција се зголеми повеќе од двојно за ова кратко време, со што вредноста на компанијата достигна 140 милијарди долари.

Сега Rivian има поголема вредност од вредноста на Volkswagen (139 милијарди долари) и  се позиционира на третото место во автомобилската индустрија, зад Toyota (306 милијарди долари) и Tesla (1 трилион долари).

Акциите на Rivian се зголемија за повеќе од шест отсто во вторникот, на околу 159 долари по акција. Кога компанијата дебитираше минатата недела, цените на акциите беа проценети на 78 долари.

Иако Rivian сè уште нема продадено ниту едно од своите електрични комбиња на пазарот, тој предизвика голем интерес кај инвеститорите пред се со истакнатата поддршка на Amazon, кој купи 20 отсто од акциите во 2019 година и Ford.

 

Џеф Безос е голем обожавател на компанијата и е виден како ги превезува своите колеги до и од лансираното место на Blue Origin во Западен Тексас во пикапот на Ривиан.

Огромниот интерес за акциите на компаниите за електрични возила не е ништо ново. На пример, многу аналитичари, па дури и самиот основач на Tesla, Илон Маск, тврдат дека вредноста на Tesla е надуена.

Но, акциите постојано растат бидејќи Вол Стрит предвидува иднина во која доминираат целосно електрични возила.

Според инфраструктурниот план на американскиот претседател од 1,2 трилиони долари, потпишан на почетокот на неделата, околу 7,5 милијарди долари се издвоени за изградба на национална мрежа на полначи за електрични возила со приклучоци на електрична енергија.

Инвеститорите кои можеби го пропуштиле Tesla пред една деценија не сакаат да пропуштат уште еден пионер во областа на електричните возила.

Ривиан, исто така, може да се пофали со потенцијална предност пред Тесла на американскиот пазар, делумно затоа што е подготвен за публика на која Тесла не може да смета.

Имено, примарниот производ на Rivian не е кое било електрично возило – тоа е камион. Тоа е важно на пазарот во САД, имајќи предвид дека првите три најпопуларни возила во САД се Ford F-150, Chevy Silverado и Ram (сите комбиња), според истражувањето на Edmunds.

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.