Здружението на композитори на Србија му ја додели наградата „Дарко Краљиќ“ за музичка креативност/ животно дело, во доменот на популарната музика за 2019 година, на композиторот Момчило Бајагиќ.

Експертско жири составено од Радослав Граиќ, претседател, и композитори Војкан Борисављевиќ, Зоран Лесендриќ, Срѓан Марјановиќ и Александра Милутиновиќ едногласно донесе одлука за доделување на наградата Бајага.

Зад Бајага е богата кариера

Во „објаснувањето“ се наведува дека Момчило Бајагиќ, српски рок-музичар, композитор, текстописец, гитарист, вокален солист и фронтмен на групата „Бајага и инструктори“, роден 1960 година во Бјеловар, е некој зад кого стои богата дискографија и голем број хитови што го сместуваат на врвот на рок сцената во Србија и поранешна Југославија. Дури и денес, неговите концерти собираат голема публика, и во Србија и во регионот.

Хитовите на Бајага се регионално популарни и сите ги пејат: Sa druge strane jastuka, Plavi safir, Zažmuri, Tamara, Moji su drugovi, Muzika na struju, 442 do Beograda, Dobro jutro džezeri, Što ne može niko možeš ti, Dvadeseti vek…

Кариерата ја започна како средношколец во групата ТНТ, а во 1978 година се приклучи на групата „Рибља Чорба“ со која свиреше до 1984 година.
Тогаш се создадоа првите композиции на Бајага, од кои најголема трага остави „Кад ходаш“, а во исто време тој пишуваше песни за други пејачи: Здравко Чолиќ, Слаѓана Милошевиќ…
Во 1984 година, кога ја напушти „Чорба“ и основа своја група, која тогаш беше наречена „Инструктори на позитивна географија“, и наскоро со нив го сними и својот прв соло албум. Следува бестселери „Sa druge strane jastuka“ (1985), кој се смета за едно од најдобрите дискографски изданија снимени во поранешна Југославија, па уште еден бисер „Prodavnica tajni“ (1988)…, се до актуелниот „Ovaj svet se menja“.

За своите песни Бајага е многупати наградуван…

Добитник е на пет награди за рок композитор на годините 1984, 1985, 1989, 1991 и 1994 година на меѓународниот музички фестивал МЕСАМ.
Момчило Бајагиќ исто така успешно се покажа и како автор на музика за филм, театар и телевизија.

Соработуваше со театарот „Атеље 212“ на претставата Радован Трети, како и со Драмски театар од Скопје во претставата „Сироти мали хрчки“, од која во Македонија е мошне популарна „Песна против малери“.

Плод на соработката со режисерот Милош Радивојевиќ на филмот „Ни на небо, ни на земја“ е култната песна „Моји пдругови“за која ја доби „Златната мимоза“ на филмскиот фестивал во Херцег Нови.

Тој исто така правеше музика за ТВ серијата „Отворени врати“, „Ќе се вратат штрковите“, како и за филмот „Професионалец “ на Душан Ковачевиќ.

Делото на Момчило Бајагиќ е во самиот врв на популарната музика на нашите простори. Неговите композиции секогаш предизвикувале длабоки емоции кај сите генерации слушатели, а песната „Моји другови“ е неофицијална химна на сите раселени лица од поранешна Југославија.

Албумите на Бајага продадени во пет милиони примероци

Како што вели музикологот Ивана Тришиќ: „Творештвото на Момчило Бајагиќ се одликува со неисцрпна музичка имагинација, непосредност и ненаметливо изразување при толкувањето на самиот автор. Но и со емоционалност што неодоливо им се пренесува на слушателите, а текстовите што тој ги пишува за неговите песни имаат уметничка вредност и надвор од музиката. содржина. Бројните хитови на Бајага, а многу од нив се и антологиски достигнувања, живеат со децении, собирајќи завиден број на обожаватели од сите генерации во Србија, поранешна Југославија и во регионот. Не случајно неговите албуми стасаа во рацете на пет милиони обожаватели!“

Се горе наведено го означи овој творец како добитник на престижната награда „Дарко Краљиќ“, што ја доделува Здружението на композитори на Србија за неговото животно дело“, се вели во објаснувањето потпишано од Војкан Борисављевиќ.

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.