Во моментов нема објави. Обидете се повторно подоцна.

На „Стартапувај 3” 42 отсто од апликантите се проектни тимови

By baldazarska | June 22, 2021

На „Стартапувај 3” 42 отсто од апликантите се проектни тимови составени од физички лица. Ова се резултатите од првичната анализа, која ја спроведе Фондот за иновации и технолошки развој. Инаку, ова е за прв пат во рамките на повикот ФИТР да овозможи аплицирање на проектни тимови составени од физички лица кои доколку добијат одобрување на…

Зејоделството оставено на стихијата

By Бране Стефановски | June 22, 2021

Зејоделството оставено на стихијата. Македонија нема стратегија како да го заштити своето земјоделство производство, особено во кризни периоди, како што беше периодот на здравствената криза со Ковид 19. Влезот во Европската унија е многу опасен за домашното земјоделско производство, вели за Анторис Љупче Станковски, претседател на Здружението на земјоделците „Агрофаланга“. Идиличната слика на разбранувана пченица…

„Невербална комуникација“ на Верица П. Гичева – прва книга на оваа тема од македонски автор

By beckovic | June 22, 2021

Утре (среда, 23-ти јуни), во Скопје Верица П. Гичева ќе ја промовира првата книга за „Невербална комуникација“, напишана од македонски автор и на македонски јазик. Промоцијата на книгата ќе се одржи во Паркот на светлината во Општина Аеродром. Станува збор за публикација која е првата од проектот Самодоверба, Комуникација, Мотивација кој ЕУ ИНСТИТУТ Скопје започна…

Џибони, Африка и Влатко Стефановски

By beckovic | June 22, 2021

Без оглед што новиот албум на Џибони (поточно EP, со пет песни, насловен Gibonni – ‘U po’ ure’), во својот физички облик излегува на 25-ти јуни, слушателите не Интернет радио Анторис веќе можат да уживаат во песните. И тоа први во Македонија! Која е тајна на успехот на овој, некогаш долгокосиот бушавко, водач на хеви-метал…

Кои електрични автомобили можат да поминат најмногу километри со полна батерија? (видео)

By baldazarska | June 21, 2021

Кои електрични автомобили можат да поминат најмногу километри со полна батерија?  Ова прашање е основа на тестот за мерење на домет на возење на неколку електрични модели, возејќи додека не се „изгаснат. Тестот го спроведе Норвешкиот авто-клуб (НАФ). Резултатите од тестот добиени во реалните услови на возење се споредени со официјалните податоци за радиусот. Официјалните…

Ване Костуранов: Животот е постојана инсирација…

By beckovic | June 21, 2021

Децата знаат најдобро – „Sвездено дете“, „Девојче и мече“, „Девојчето и градот“…, се само некои од сликовниците кои ги има илустрирано Ване Костуранов, еден од најангажираните македонски сликари и илустратори. Ване живее во Струмица, има 42 години, а со сликарството се занимава повеќе од две децении. Зад него се 12 самостојни изложби, а за своја…

„Консумираме храна со лице“ преку „Добра земја“

By baldazarska | June 19, 2021

„Консумираме храна со лице“ преку „Добра земја“, првата Задруга на потрошувачи на органска храна во Македонија. Ова е мотото на Задругата, која цели шест години го пренесува својот концепт на здрав начин на исхрана, од малите семејни земјоделци преку нивната продавница до потрошувачите на органска храна. -Јас сакам кога нашите потрошувачи пазаруваат во „Добра земја“…

Бајага – мерна единица за креативност!

By beckovic | June 18, 2021

Момчило Бајагиќ – Бајага е годинешниот лауреат на наградата „Струни од светло“, која седоделува за посебен придонес во афирмацијата на поетскиот збор во блуз и рок музиката. Наградата ќе му биде доделена на 26-ти јуни во Нови Сад, во Српско Народно позориште, во рамките на актуелново „Стеријино позорје“. На Бајага признанието ќе му биде врачено…

Милчо Манчевски: Кајмак е безобразна комедија за две семејства…

By beckovic | June 17, 2021

Екипа од Македонија, Данска, Холандија, Хрватска, Бугарија, Англија, Италија и Србија почнуваат со работа на новиот филм на Милчо Манчевски, „Кајмак“. „Кајмак е црна комедија (или среќна трагедија) за две семејства, кои се пристојни на почетокот, а среќни на крајот на филмот. Филмот е безмилосна критика на лицемерието и малограѓанштината“, вели Манчевски. По сценарио и…

Креативно лидерство – предизвик кој носи успех во бизнисот

By baldazarska | June 17, 2021

Креативно лидерство – предизвик кој носи успех во бизнисот. Способност да им се овозможи на тимовите самоуверено да генерираат идеи со стратешка и иновативна вредност. Од луѓето во тимот се бара слободно да ги искажуваат своите ставови. Креативниот лидер не е личност што ќе ја задуши слободата на поединецот, тој се грижи за мислењата на…