Во моментов нема објави. Обидете се повторно подоцна.

Давор Јордановски: Радоста е голема што „Вода“ конечно е во Македонија!

By beckovic | July 27, 2021

Овој петок (30-ти јули), овогодишното 42. издание на „Скопско лето“ ќе се затвори со концерт насловен „Вода“, зад кој стои македонскиот музичар Давор Јордановски, кој гради успешна кариера во Канада и во целиот свет, и неговите соработници: Алек Секуловски – тапани, Огнен Георгиевски – електричен бас, Оливер Јосифовски – контрабас, Сања Шуплевска – Виолина, Орце…

Винилите во Америка ги победија компакт-дисковите!

By beckovic | July 26, 2021

Иако многу пати во изминатиов период пишувавме дека винилите се враѓаат во мода, сега е официјално! Продажбата на винили во Америка, за прв пат по триесет години, ја надмина продажбата на компакт-дискови, според полугодишниот извештај на списанието MRC Data и Билборд. Забележано е дека зголемувањето на продажбата на винил плочи на американскиот пазар, во споредба…

Втора приватизација – нова сиромаштија

By Бране Стефановски | July 26, 2021

Втора приватизација – нова сиромаштија. Македонија се наоѓа пред втората голема приватизација на државен имот, а тоа е земјоделското земјиште. Дали ќе се спроведе како и индустриската, со грабање на претпријатијата од страна на менаџерите (според тогашниот закон за приватизација), по што се создаде македонската олигархија и македонската сиромаштија? На ред e нов „цунамни бран“,…

Заокружување на проектот „Скопје одново“ во МСУ

By beckovic | July 26, 2021

Вечерва, (понеделник, 26-ти јули) во 20 часот на тремот од Музејот на современата уметност – Скопје, во рамките на јавна програма со наслов „Утописки урбанизам и глобален град“ предавања ќе одржат Саскија Сасен, професорка по социологија на Универзитетот Колумбија во САД и Ана Ивановска Дескова, професорка на Архитектонски факултет при Универзитетот Св. Кирил и Методиј…

Влатко Стефановски: Ќе дојдат некои нови хуманизам и ренесанса…

By beckovic | July 23, 2021

Македонскиот музички амбасадор, гитаристот Влатко Стефановски, деновиве со своето ново трио (Иван Кукиќ на бас и Јан Стефановски на тапани), настапи во стари град во Будва, меѓу црквите, во музичката програма на надалеку прочуениот фестивал Будва Град Театар, кој годинава се одржува по 35-ти пат. Вториот бис на концертот, кој го издвои како најдобар до…

„Чорба“ не го заборави Миша Алексиќ

By beckovic | July 22, 2021

По повод сеќавањето на легендарниот српски и југословенски басист Мирослав – Миша Алексиќ, еден од основачите и долгогодишен член на „Рибља чорба“, кој не напушти минатата година, на 16 август, на денот кога требаше да наполни 68 години, на стадионот „Ташмајдан“ во Белград, ќе се одржи „Концерт во чест на Миша Алексиќ, на кој ќе…

„Сви марш на плес“ живее и на балетската сцена…

By beckovic | July 22, 2021

Дирекцијата за култура и уметност на Скопје во рамки на 42. издание на манифестацијата „Скопско лето“ 2021 ја најавува балетска претстава „Сви марш на плес“ (Balkan Dance Project) која ќе се одигра на 26.07.2021г. (понеделник) во Салонот на Националната опера и балет со почеток во 20:30 часот. Учествуваат танчери од Хрватска, Словенија, Босна и Херцеговина,…

Акциите на Комерцијална банка најтргувани во првата половина од годината (видео)

By baldazarska | July 21, 2021

Акциите на Комерцијална банка најтргувани во првата половина од годината со промет од 34 милиони евра. По нив следуваат акциите на Алкалоид со вкупен промет од околу седум милиони евра и акциите на НЛБ Банка АД Скопје со вкупен промет од околу шест милиони евра.  Вкупниот берзански промет по сите основи во првата половина на…

Шпаркасе банка Македонија и Охридска банка се споија во една банка

By baldazarska | July 21, 2021

Шпаркасе банка Македонија и Охридска банка се споија во една банка. Интегрираната Шпаркасе Банка Македонија преку официјално соопштение на својата страница ги објави првите придобивки за клиентите. -Со упис на статусната промена – присоединување, и официјално заврши процесот на присоединување на Охридска банка АД Скопје кон Шпаркасе Банка Македонија АД Скопје. Со ова, интегрираната Шпаркасе…

Томислав Османли: Живееме жална приказна на грабеж над сегашноста

By beckovic | July 21, 2021

Со Томислав Османли, еден од најважните македонски актуелни писатели, човекот кој создава последниве неколку децении врвна литература и публицистика, никогаш не е здодевно! Без оглед дали зборуваме за сегашноста, минатото, или иднината. За старите искуства, или новите предизвици. Или, за актуелностите, како што е неговата најнова книга „Средби и разговори“, за која отстапивме најмногу простор.…