Во моментов нема објави. Обидете се повторно подоцна.

Изложба на артефакти, документи, фотографии и снимки од работењето на Младинското радио КЛУБ 100

By beckovic | July 20, 2021

Младинско радио „Клуб 100“ – прво независно радио во скопскиот и македонскиот етер 35 години од стартувањето и 30 години од згаснувањето. Изложба на артефакти, документи, фотографии и снимки од работењето на Младинското радио КЛУБ 100 + дружба, џем сешн и музика од 80-тите и 90-тите. Овој петок (23 јули) во Куршумли ан во 20…

Кога ќе се укине зелениот картон и за нас?

By Бране Стефановски | July 20, 2021

Кога ќе се укине зелениот картон и за нас? -Македонските граѓани се меѓу ретките во Европа што плаќаат висока цена за осигурување од автоодговорност преку „зелениот картон“, задолжителен за тие што патуваат во странство? На листата на желби за продлабочување на добрососедските односи со соседите стои една црна дупка, тоа е „зелениот картон“, која не…

Билјана Црвенковска: Од најрана возраст се гради младиот, а потоа и возрасен читател

By beckovic | July 18, 2021

Ако некому последниве години вистински му се восхитувам за она што го прави, а и и верувам на збор – дека ќе го направи, е Билјана Црвенковска. Како што самата се претставува – фриленсер пишувач на романи, сликовници, сценарија…, таа пред пандемијава направи чудо – создаде издавачка куќа Чудна шума, вистинско македонско книгоиздателско освежвање. Со…

 Aston Martin Valhalla – хибриден ѕeвер со моќност од 950 КС (видео)

By baldazarska | July 16, 2021

Aston Martin Valhalla – хибриден ѕeвер со моќност од 950 КС . Британскиот производител претстави сериска верзија на својот нов хиперавтомобил. Долго очекуваниот Астон Мартин Валхала (Aston Martin Valhalla ) дебитираше неделава. Производителот го избра името на новиот хиперспортски модел  пред неколку години, кога го заштити во Европската канцеларија за интелектуална сопственост. Тоа е второ…

Како Неда Арнериќ не отиде во циркус, туку стана актерка…

By beckovic | July 16, 2021

„Од сон до јаве, и назад“ е насловот на книгата посветена на легендарната српска актерка Неда Арнериќ, која прерано почина на 10-ти јануари 2020-та година. Авторката Татјана Њежиќ своето дело, неодамна објавено за издавачката куќа „Вулкан“, официјално ќе го претстави на Фестивалот на европскиот филм, кој викендов започнува на Палиќ. – Доаѓате дома, варите кафе,…

Во новата книга на Пантиќ – од Андриќ и Крлежа, до Сингер и Борхес

By beckovic | July 15, 2021

Во издание на белградски „Архипелаг“ неодамна беше објавена новата книга на Михајо Пантиќ – „Приказни за писателите“. Книгата содржи триесет и девет раскази за писатели кои Михајло Пантиќ ги читал, познавал или учествувал во книжевниот и јавниот живот. Станува збор за необичната историја на современата литература и литературниот живот, претставена во приказни кои сугестивно сведочат…

Македонскиот енергетски форум, МЕФ 2021 ќе се одржи во септември 

By baldazarska | July 15, 2021

Македонскиот енергетски форум, МЕФ 2021 ќе се одржи во септември  – Четвртото издание на најголемиот енергетски настан во земјата, Македонскиот енергетски форум МЕФ 2021, оваа година во Скопје ќе се одржи од 12-14 септември . Форумот традиционално четврта година по ред, е во организација на ЗИП институтот, Амбасадата на САД во земјата и Владата на…

Србија ќе го отвори најголемиот рудник за злато и бакар во Југоисточна Европа

By baldazarska | July 15, 2021

Србија ќе го отвори најголемиот рудник за злато и бакар во Југоисточна Европа на есен оваа година. Со пуштаењето на овој рудник Србија ќе биде втор производител на тој благороден метал во Европа, веднаш по Полска, информираат од Министерството за рударство и енергија на Србија. Рудникот „Шукару Пеки“ ќе биде отворен на есен, и тоа…

Еuromoney ја прогласи Комерцијална за најдобра банка во државата

By baldazarska | July 15, 2021

Еuromoney ја прогласи Комерцијална за најдобра банка во државата. Комерцијална банка е добитник на уште една престижна награда – „Најдобра банка во Северна Македонија“ во 2021 година, која ја доделува магазинот Еuromoney. Оваа награда е признание за извонредност на Банката, која со стабилност, одговорност и импресивни резултати се носи со Covid-19 кризата и излегува во…

Биља Крстиќ меѓу најдобрите вокали во светот: Женскиот глас е како жуборење на вода…

By beckovic | July 14, 2021

На компилацијата, меѓу 12-те најдобри женски вокали во светот, што ја отсликуваат традицијата на своите земји преку музика, се најде и песна од албумот на Биља Крстиќ – „Седи мома на високо“. Оваа песна е компонирана кон крајот на 19 век, а благодарение на пејачката, родена во Ниш, целиот свет сега може да ја слушне.…