Во моментов нема објави. Обидете се повторно подоцна.

Гордана Каракашевска: Верувам во моќта на песната!

By beckovic | May 25, 2022

Со мошне ангажираната поетеса, писателка и уметничка воопшто, Гордана Каракашевска, зборувавме за убави работи. За минати дострели, идни планови, актуелни настани. За „Куќа од хартија“, нејзината актуелна стихозбирка, за потреба да се создава и да се твори, за пишување под псевдоним, за сликањето, фотографијата, за новиот роман „Градот, реката и езерото“, но и за сонот…

Државата се плаши од својата администрација

By Бране Стефановски | May 23, 2022

Државата се плаши од својата администрација Дека економската ситуација во земјава е многу тешка се гледа и по тоа што во април не им се исплатени платите на 87.051 вработен.  За разлика од април, во претходниот месец, плати не добиле само 7.284 вработени. Значи за еден месец бројот на работниците што не добиле плата пораснал…

Каква е иднината на 5Г и 6Г мрежите?

By Петар Клинчарски | May 23, 2022

Научникот Петар Поповски е професор на Унивезитетот во Алборг, Данска и визинг позиција во Германија како професор за сателитски комуникации на Универзитетот во Бремен. Како експерт во областа, Поповски ја објаснува  еволуцијата на комуникациските технологии и нивниот ефект врз образованието. Според него, 5Г мрежата е технологија за мобилни и има конкурентност на WIFI идејата за…

Метаверзумот – ново поглавје кое следува во дигиталниот свет

By Петар Клинчарски | May 23, 2022

Нина Геометриева е самоука графичка дизајнерка за корисничкото искуство на Инстаграм/Мета. Пред да се вработи во оваа компанија, работела во компанијата „Гугл“ во Токио и во Сингапур. Започнала како фриленсер за интернационални клиенти и нејзините дела ги објавувала онлајн, по што била „пикирана“ од големите компании. Геометриева е дел од С(Ц)ЕСТА, заедница на 300 македонски…

Горан Папаз: Саксофонот е еден од ретките инструменти со кој можеш да „кажеш“ многу, а да не изустиш ниту збор

By beckovic | May 23, 2022

Со извонредниот македонски саксофонист Горан Папаз зборувавме за актуелната соработка со Влатко Стефановски, албум кој е во подготовка, дружбата со Танче Гроздановски, годините во Суперхикс, и за саксофонот, неговата голема љубов… Горан Папаз конечно со нов сингл. Како и секогаш, твоите песни воодушевуваа, а „Овој момент“ посебно, заради специјалниот гостин Влатко Стефановски. Како дојде до…

Успешен практичен проект за ученици од стручните скопски училишта во Лајпциг

By baldazarska | May 20, 2022

Успешен практичен проект за ученици од стручните скопски училишта во Лајпциг, каде ги покажаа и подобрија своите вештини преку проектот: Еразмус + „Поттикнување на претприемништво со подобрени вештини преку иновативно учење“. Проектот е имплементиран преку Центарот за развој на скопскиот плански регион заедно со три стручни училишта: АСУЦ „Боро Петрушевски“, СГГУ „Здравко Цветковски“ и СУГС…

Македонскиот сон за уривање на Гинисов рекорд на стартапи

By Петар Клинчарски | May 19, 2022

За 10 дена од сега, на 28 и 29 мај, компанијата „Нетворкер“ поддржана од неколку компании и организации, тргнува во мисија преку 30 часовен настан да го урне Гинисовиот рекорд за најдолгата презентација во светот на бизнис идеите пред инвеститори. На чело на „Нетворкер“ е Сања Митровска. Во нејзиниот професионален бекграунд стои и дека била…

Апликацијата „Couch“ на компанијата „Концептива“ – преку игра до ефикасни корпоративни обуки

By Петар Клинчарски | May 19, 2022

Калина Трајаноска е една од ко-основачите на компанијата „Концептива“, која во слободен превод може да се каже дека претставува „Дуо линго“ за компаниите. Приказната започнала пред две ипол години. Идејата со ко-основачот Александар Ацковски не била да направат стартап. Таа била фриленсер, па работеле заедно во дигиталната агенција „Артистика“ на различни проекти за команиите. Александар…

Регионално „Ехо“ на Зарина Првасевда

By beckovic | May 19, 2022

Деби-албумот „Ехо“ на Зарина Првасевда објавен е во издание на „Југотон Кроација Рекордс“ Зарина Првасевда е македонски уметник, вокален изведувач и музичар кој изведува и македонска и светска традиционална музика. На неодамна одржаниот концерт во Македонската филхармонија по повод издавањето на албумот „ЕХО“, Зарина ја воодушеви публиката, а наста беше распродаден до последен билет. Таа за…

Вистински и трајни музички вредности

By beckovic | May 18, 2022

Од кога знам за себе низ главата ми се мота фразата: ѕвездите кои не темнеат. Таа се однезува на трајни вредности. На тие со вечен сјај. На нешто што со текот на времето станало класика. Се едно дали се работи за музика, литература, филм… Во време на лажни вредности, трајни вредности добиваат вистинско значење. Тоа…