Во моментов нема објави. Обидете се повторно подоцна.

Фриленсингот – од почетничка неизвесност до професионална независност

By Петар Клинчарски | January 21, 2022

Андреја Јарчевски работи како долгогодишен фриленсер и предавач во „„Семос едукација“. Дипломирал во ИТ секторот, а магистрирал во областа на софтверски инженеринг и комуникации. Пред 12 години, одлучил неговиот фриленсинг да го трансформира во секојдневен начин на работење. Андреја е еден од неколкуте предавачи во неколку различни теми. Вели дека фриленсингот не е за секого,…

Со развој на вештини и фриленс работа до обезбедување на приходи

By Петар Клинчарски | January 21, 2022

Пред два месеца, „Фондацијата Импакт“ потпиша договори за партнерство со „Бреинстер“, Едукативниот центар „Сивус“ и образовниот центар „Семос“. Целта е да се спроведат модули за обука за фриленс работа и развивање на наставни програми наменети за младите, за жени и за ранливи и маргинализирани групи. Фондацијата „Импакт“, ќе им се овозможи на студенти да земат…

Преку кариерниот центар на „Семос едукација“ до фриленс заработка

By Петар Клинчарски | January 21, 2022

„Семос едукација“ постои речиси 26 години на пазарот. Компанијата спроведува голем број на специјализирани курсеви дизајнирани за потребите на најразлични корисници. Досега, успешно има спроведено обуки на кои присуствувале околу 110 000 слушатели, како и 400 курсеви костумизирани според потребите на заинтересираните. 15 обуки, пак, кои ги спроведува „Семос едукација“ се акредитирани од МОН. Деновиве,…

Влатко Стефановски за Greatest Hits Collection: Мислам дека направивме добар избор…

By beckovic | January 21, 2022

Само неколку уметници од нашиот регион успеаја да постигнат забележителен успех на светската сцена и да го направат својот бренд препознатлив. Ова, се разбира, одлично му одеше на Влатко Стефановски, виртуоз на гитара, кој поради својот уникатен талент и израз го обиколи светот, настапувајќи на сцени од сите големини – од помали, како соло акустични…

Кои се најпродаваните книги за 2021 година од издавачката куќа „Арс Ламина“…

By beckovic | January 21, 2022

Секоја година издавачката куќа „Арс Ламина“ ги избира десетте најпродавани книги што го предизвикале вниманието со нивните неверојатни пораки, интересни приказни и исклучителна важност за нашето живеење. Селекцијата ги опфаќа сите жанрови и возрасни групи, од инспиративни книги за самопомош до волшебни приказни за деца. Марк Менсон втора година по ред е најпродаван автор во…

„Врба“ на Манчевски го отвора Филмскиот фестивал во Кјото

By beckovic | January 21, 2022

Филмот „Врба“ на најтрофејниот македонски режисер Милчо Манчевски, на 22 јануари ќе го отвори 13. Меѓународeн филмски фестивал Историка во Кјото, Јапонија. Манчевски ќе биде виртуелен гостин на фестивалот и по проекцијата на филмот ќe учествува онлајн во дискусијата со публиката. Јапонскиот фестивал Историка е уникатен во светот поради тоа што во фокусот има филмови со…

Виетнамските електрични автомобили на VinFast влегуваат на европскиот пазар

By baldazarska | January 17, 2022

Виетнамските електрични автомобили на VinFast влегуваат на европскиот пазар. Официјалното претставување на брендот VinFast EV на саемот за автомобили во ЛА е првиот чекор во стратегијата за проширување на производителот на автомобили. По своето деби во САД, компанијата за оваа година планира да лансира салони во Канада и во Европа. Како една од почетните точки…

По „голем отказ“, флексибилните услови за работа-правило

By baldazarska | January 17, 2022

По „голем отказ“, флексибилните услови за работа-правило, смета професорот Ентони Клоц. Човекот кој предвиде дека ќе се случи „големо отпуштање“ ширум светот, а сега истакнува три тренда за кои верува дека ќе доминираат оваа година на релацијата меѓу компании- работници. Во интервју за Блумберг во мај минатата година, Клоц, психолог и професор на Универзитетот A&M…

МСУ стана членка на CIMAM – единствената глобална мрежа експерти од музејската дејност

By beckovic | January 17, 2022

Музејот на современата уметност – Скопје стана дел од Меѓународната комисија на музеи и колекции на модерна уметност – CIMAM, во која членуваат директори и куратори од светски познати музеи, колекции и архиви за модерна и современа уметност. „МСУ – Скопје стана дел од фамилијата на CIMAM! Напорната работа, исклучителната посветеност и грижа за колекцијата,…

Лани над три милијарди евра извоз од ТИРЗ

By baldazarska | January 14, 2022

Лани над три милијарди евра извоз од ТИРЗ. Практично од технолошко индустриските развојни зони (ТИРЗ) во изминатата година се извезени производи во вредност од досега рекордни над три милијарди евра што е за 6,5 проценти повеќе во однос на 2019 година и околу 15 проценти повеќе од 2020 година. Директорот на Дирекцијата на ТИРЗ Јован…