Десетте универзитети кои создадоа најмногу милијардери. Како што можеше да се очекува, земјата со најмногу универзитети кои „произведуваат“ милијардери е САД. Девет, од вкупно десет рангирани универзитети, се од Америка.

Мотивационите приказни на милијардерите за нивните први заработени пари, кој, со вроден талент за деловна активност и, се разбира, среќа, го однеле во клубот на светските богаташи, се чини дека „повеќе не пијат вода“.

Десетте универзитети кои создадоа најмногу милијардери

Новата листа на американското списание „Форбс“ го крши тоа клише. Нивната нова компилација на податоци за богаташите – „10 универзитети што ги создадоа најбогатите“ покажува дека, покрај среќа, деловна острина, треба да стекнете и многу знаење во најдобрите колеџи во светот, како билет за влез во групата на најбогати.

Како што можеше да се очекува, земјата со најмногу универзитети кои „произведуваат“ милијардери е САД. Девет, од вкупно десет рангирани универзитети, се од Америка. Државјанството на поранешните студенти на елитните факултети кои подоцна го добија епитетот „милијардери“ е разновидно. Тука не се застапени само американски граѓани, има и од Бразил, како што се Хорхе Пауло Леман, Колумбија (Давид Велез), Бугарија (Влад Тенев).

Единствениот универзитет во оваа група, а што не е од САД, на оние чиишто дипломи ги носат најбогатите луѓе во светот е Државниот универзитет во Мумбаи во Индија. Меѓу неговите поранешни студенти има дури 20 милијардери од списокот на „Форбс“, вклучувајќи го и Мукеш Амбани, сопственик на конгломератот „Релианс индустрис“ и најбогатиот човек во Азија.

Најмногу милијардери меѓу поранешните студенти имаат:

Универзитет Харвард (Кембриџ, Масачусетс)

Дури 29 од списокот на Форбс се поранешни студенти на Харвард. Од овие 29 милијардери, 17 посетуваа специјализации за финансискиот и инвестицискиот сектор.

Најистакнати имиња меѓу нив се Камерон и Тајлер Винклевос, близнаци – биткоин, Лојд Бланкфајн, поранешен извршен директор на Голдман Сакс, Стив Балмер, сопственик на Лос Анџелес Клиперс и поранешен директор на Мајкрософт, Бразилецот Леман (Хорхе Пауло Леман), инвестициски банкар.

 Универзитетот во Пенсилванија (Филаделфија)

Меѓу поранешните студенти има 28 милијардери. Постојат двајца „ветерани“ на Форбс – Доналд Трамп, поранешниот претседател на Соединетите држави и Илон Маск, втората најбогата личност на светот.

Студенти на овој универзитет се и двајца „нови“ милијардери на Форбс кои дебитираа на листата најбогати оваа година – Ленс Гоконгвај, извршен директор на конгломератот JG Summit и Гери Лоудер, инвеститор во ризични инвестиции.

Универзитет Стенфорд (Калифорнија)

И овој универзитет има 28 милијардери. Се истакнува како Универзитет во топ 10 со најмногу нови милијардери на списокот Форбс меѓу неговите поранешни студенти.

Дејвид Велез, основачот на „Нубанк“, која важи за највредната дигитална банка во светот. Таму студирале и Баиџу Бат и Влад Тенев (ко-основачи на „Робинхуд“), Џери Јанг, основачот на „ Yahoo “.

Универзитет JEJL (Nju Hejven, Конектикат)

На списокот на Форбс има 21 милијардер, поранешни студенти на Јеил. Меѓу нив има многу кои наследиле богатство. На пример, тука учеле голем број членови на семејството Марс, сопственици на познатата марка храна со исто име на производи за домашни миленици, но и деца на инвеститорот и нафтен магнат Lee Marshall Bass.

Диплома од овој Универзитет има и сопственикот на NBA лигата, Brooklyn Nets, Džo Sai (Joseph Tsai). Потоа, извршниот директор на инвестиционата компанија „Блекстон“, Стивен Шварцман, и ко-основачот на Пинтрест, Пол Скијара, исто така имаат диплома од Јеил.

Универзитетот во Мумбаи

Постојат многу наследници меѓу најбогатите кои имаат завршено некои од факултетите на овој универзитет. Ова е случај и со Мукеша Амбани, директор на Reliance Industries, конгломерат што се занимава со нафта, гас, петрохемиски производи и телекомуникации. Мукеш го наследи имотот на неговиот татко, заедно со неговиот брат Анил. Разликата меѓу нив е што Мукеш успеа да го прошири своето богатство, што го доведе до десеттото место на листата на Форбс за 2021 година.

 Универзитет Корнел (Итака, Њујорк)

Аналитичарите на списанието Форбс пресметале дека 18 милијардери кои се на нивната престижна листа се алумни на универзитетот Корнел.

Меѓу нив е поранешниот шеф на Citygroup – Сенди Вил, Роберт Ф. Смит, една од најголемите фигури во приватното финансирање, Дејвид Дафилд, развивач на софтвер, ко-основач на PeopleSoft.

Универзитетот во Јужна Калифорнија

Овој универзитет има, меѓу своите поранешни студенти 15 претставници на списокот на Форбс за милијардери за оваа година. Во филмската индустрија има и две познати имиња – Џорџ Лукас, творец на „Војна на ѕвездите“ и основач на „Лукасфилм“, Лукас Арт и Индустриски лајт & Меџик и Валтер Салс. Портоа, бразилски филмски режисер чиј филм „Централна станица“ беше номиниран за Оскар за најдобар странски филм во 1998 година.

 МИТ –Масачусет Институт за технологија (Масачусетс)

Аналитичарите на списанието Форбс откриле дека има 14 милијардери кои се алумни на овој универзитет. Тројцата го направија своето „деби“ оваа година – Џон Ојлер, извршен директор на BeiGene, Сем Банкман-Фрид, основач на компании за крипто валути „ Alameda Research “ и „ФТКС“ и Мајкл Силор. Тука се и Џим Симонс, математичар, основач на Renaissance Tehnologies Corporation, Дру Хјустон, извршен директор на Dropbox и други.

Универзитет Принстон (Nju Džersi)

Меѓу студентите на овој универзитет има 11 милијардери. Иако е на дното на врвот, овој универзитет има најголема нето вредност (288,4 милијарди американски долари), доколку се додаде и вредноста на богатството на неговите студенти-милијардери.

Меѓу неговите поранешни студенти се Џеф Безос, моментално најбогатата личност на светот според списокот на Форбс, и неговата поранешна сопруга Мекензи Скот. Богатството на Безос-Скот заедно претставува 80 проценти од вкупното богатство на милијардерите од Универзитетот Принстон.

Бил Гејтс и Марк Зукерберг исто така беа студенти на овој универзитет, но подоцна се откажаа.

Универзитет во Калифорнија – Беркли

Овој универзитет има 11 милијардери меѓу поранешните студенти. Меѓу нив има и двајца нови милијардери од списокот на Форбс во 2021 година. Нивното богатство е врзано за борбата против короната. Имено, Тимоти Спрингер и Роберт Лангер го стекнаа своето богатство благодарение на нивното учество во производството на вакцината Модерна.

Тука е и Тони Ксиу, извршен директор на „ DoorDash, компанија за достава на храна.

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.