Животот е Нови вал, а носталгијата притиска како висок притисок!

By beckovic | January 21, 2021

Веднаш по смртта на Тито, место да започнат со поделби и национализми, Југославија ја поврзуваше жедта за креативност, живот и слобода. Беше возбудливо! Се случува еден несекојдневен дискографски преседан во регионот – Новиот вал, реизданијата на култните албуми „Пакет Аранжман“, „Шарло Акробата“, „Електрични оргазам“ и „Хаустор“, кои за 22-ри јануари ги најави „Croatia Records“, се…

Повторно исчитување на старите вредности – во февруари во Кинотека

By beckovic | January 21, 2021

Февруарската филмска програма во 2021-та година во Кинотека на Македонија има од сè по нешто и од сè за секого. Сеќавања на старите добри мајстори на филмскиот занает од нашата и светската кинематографија; увид во поновата домашна и странска продукција; новите остварувања за тинејџерите и најмладите гледачи; потсетување на некои по малку подзаборавени вредности кога…

Водата како берзански ресурс на Wall Street-опасност за човештвото

By baldazarska | January 21, 2021

Водата како берзански ресурс на Wall Street-  опасност за човештвото. Водата нема цена, водата значи живот – многумина мислат така. Но, ако се праша Wall Street, сè има своја цена, дури и ресурсот што живот значи. Азиз Шуње, професор на Сараевскиот економски факултет, смета дека не е памето да се тргува со вода на берзата.…

„We Green, Youth goes clean“

By baldazarska | January 21, 2021

„We Green, Youth goes clean“, е втор насатан на Младите европски амбасадори  што ќе се одржи  денес, онлајн во 18 часот, на тема: „Заштита на околината и климатските промени“. Настанoт, како што соопшти проектниот тим на младите европски амбасадори, ќе биде посветен на зелената агенда на Западниот Балкан, стратегија за справување со загадувањето, како и…

Батерии за автомобил кои се полнат за пет минути (видео)

By baldazarska | January 21, 2021

Батерии за автомобил кои се полнат за пет минути. Овој вид на ултрабрзо полнечки батерии ги претстави израелската старт ап компанија StoreDot Електричните автомобили постигнаа огромен напредок во последните неколку години, претежно во капацитетот на батеријата што им овозможува да достигнат повеќе од 500 км со едно полнење. Полнењето на батерии е исто така подобрено,…

ФЕСТ 2021 најверојатно во април

By beckovic | January 20, 2021

Престижниот белградски филмски фестивал ФЕСТ 2021 година ќе се одржи малку подоцна од вообичаеното, најверојатно од 2. до 11. април, изјавија градските власти. Со оглед дека фестивалот во Берлин е преместен за во март, Оскарите за во април, Кан во јуни, така и ФЕСТ, кој, заради својата актуелност, го следи календарот на големите светски филмски…

Македонскиот филм „Господата од современа“ на online “Кустендорф“

By beckovic | January 20, 2021

Интернационалниот филмски и музички фестивал „Кустендорф“ ќе се одржи од 22 јануари до 25 јануари 2021 година. Поради здравствената состојба во светот, фестивалот нема да се одржи на Меќавник како порано, но ќе може да се следи исклучиво преку дигиталната платформа, на веб-адресата kustendorf.online. Меѓу филмовите кои учествуваат на фестивалот е и македонскиот филм „Господата…

„Сивус” под капата на чешката групација „Арикома”

By baldazarska | January 20, 2021

„Сивус” под капата на чешката групација „Арикома”. Нaјголемиот ИКТ-холдинг во Чешка, групацијата „Арикома” ја презема македонската ИТ компанија „Сивус”. Станува збор за инвестиција која може да овозможи плодна натамошна соработка со Чешката Република. Имено со новиот чешки партнер се создаваат услови за натамошно меѓународно етаблирање на Сивус. Практично македонскиот ИКТ сектор во последните години е…

Германската компанија „Ипротекс“ инвестира пет милиони евра во ТИРЗ Скопје

By baldazarska | January 20, 2021

Германската компанија „Ипротекс“ ќе инвестира пет милиони евра во Технолошко-развојната зона Скопје.  Од овие средства само 20 проценти се вложувања во градежниот објект. Останатите 80 проценти ќе се вложат во нови технологии. Во моментот се ангажирани 25 лица кои ќе примат просечна плата која е за 10 проценти повисока во однос на просечната плата исплатена…

Албумот на Влатко Стефановски, „Taftalidze Shuffle“, номиниран за Европската награда Импала

By beckovic | January 20, 2021

Единаесеттото издание на наградата Импалина за најдобар албум носи 25 номинирани албуми од сите делови на Европа, докажувајќи уште еднаш разновидност на европската независна музичка сцена. Меѓу номинираните, кои беа избрани оваа година од членовите на РУНДА – Регионално здружение на независни дискографи, е и албумот на Влатко Стефановски – „Taftalidze Shuffle“, објавен за најголемата…