Според пишувањата на белградските весници, хрватската писателка и колумнистка Ведрана Рудан беше вакцинирана во Белград, по што објави колумна во која ја пофали имунизацијата во Србија и го најави своето доаѓање на повторна вакцинација.

Во една статија под наслов  „Европљанка у Београду“, Рудан на својот блог опиша начин како Тања, пријателка од Белград, ја покани и и рече дека како уметник може да се вакцинира во Србија.

Таа и нејзиниот сопруг ја примиле вакцината на Сајмиште, каде што дознале дека приоритетите за вакцината се постари луѓе, лекари, војска, полиција, новинари и уметници.

Тие можеа, вели таа, да ја изберат вакцината - кинескa, рускa, фајзер и четвртата..., чие име го заборави.  • „Ние молчевме. Што е ова? Во Србија, шведска маса полна со вакцини“ - напиша Рудан, истакнувајќи „како е можно една Европјанка да се вакцинира на Балканот?“.На Сајмиште, вели таа, видела стотици „маскирани“ луѓе кои чекаат во ред за вакцината и добила впечаток дека сите сметаат дека е нормално.


  • „Откриј го рамото, прими ја иглата во телото, почекај петнаесет минути, за секој случај, за не дај Боже, и оди дома. Лекари љубезни, медицинските сестри трпеливи. Едвај го почувствував убодот... “, напиша Ведрана Рудан.Не е доволно, посочува тој, да се каже дека нејзиниот сопруг и таа, луди од среќа, потоа се прошетаа по Кнез Михајлова.
- „Што е ова? Кафулиња? Кафулиња! Отворени кафулиња?! Влеговме во едно. Пиевме кафе како луѓе после којзнае колку време. Какво чувство! Да се ​​биде со луѓе. ‘Нема повеќе мртви во Србија затоа што кафето се пие таму каде што треба да се пие’, напиша таа.

Тaa вели дека потоа со сопругот ја посетиле и изложбата на хрватскиот уметник Влахо Буковац, „Сликарство на непролазна убавина“, каде влезот беше бесплатен, и се понатаму го опишува како „уникатно искуство“.
- „Среќа, среќа, среќа, среќа. И тогаш ќе се растажиш. Оти, ќе се вратиме во заклучениот град, во заклучената земја, меѓу луѓето кои очекуваа спас од своите политичари и од Европа, а добивме…“, изјави Рудан.

Таа исто така потсети дека во Хрватска, за Србија се вели дека „седи на неколку столици“, дека „шурува“, кога станува збор за вакцината си о Кинезите, Русите и со сите од кои можат да ја купат.


„За разлика од Хрватска, која не „шурува“ со никого. Хрватска не седи на ниту едно столче, Хрватска седи на својот задник и цврсто гледа во милоста на своите господари. Деновиве е зачудувачки јасно, но залудно“, изјави Ведрана Рудан, истакнувајќи дека и Влахо Буковац, да беше жив, ќе беше вакциниран во Белград.

На крајот, Рудан рече дека кога ќе ја добие ревакцинацијата, ќе ја соблече маската, ќе го бакне внукот и ќе му рече: „Ова ти е белградскиот бакнеж од нона“.