Церемонијата на доделувањето на „Златен глобус“ обично ја отвора сезоната на награди, а победниците на овој настан обично се индикација за тоа каде ќе се движат „Оскарите“ што треба да се одржат за два месеца.

 

Јубилејното 80 доделување на „Златен глобус“ за 2023 година, по двегодишна пауза од емитување на националните телевизии, гледачите синоќа можеа да го проследат во живо. Овогодишната церемонија се одржа во хотелот „Беверли Хилтон“ во Лос Анџелес, а домаќин на годинашните Златни глобуси беше комичарот Џерод Кармајкл со кратко објаснување како станал водител на церемонијата.

По неговиот вовед, започна доделувањето на наградите, кои се своевидно признание за професионалците од филмската индустрија.

Филмот „The Banshees of Inisherin“ ( Самовилите на Иншерин), кој имаше најмногу номинации – дури осум, ја понесе статуетката во категоријата „Најдобар филм од жанрот мјузикл или комедија“, актерот Колин Фарел победи во категоријата „Најдобар актер во филм од жанрот мјузикл или комедија“, а сценаристот Мајкл Мекдона ја доби наградата за „Најдобро сценарио“.

Филмот „Everything Everywhere All at Once“, кој беше номиниран во шест категории, беше награден со две статуетки – актерката Мишел Јео победи во категоријата „Најдобра актерка во филм од жанрот комедија или мјузикл“, а актерот Ке Хуј Куан победи во категоријата „Најдобар актер во споредна улога во филм од секој жанр“.

Главниот фаворит „The Fablemans“ победи во категоријата „Најдобар филм од жанрот драма“, а режисерот Стивен Спилберг беше прогласен за најдобар режисер.

Една од главните ѕвезди на вечерта беше младиот актер Остин Батлер кој беше прогласен за „Најдобар актер во филм од жанрот драма“ за својата улога во филмот „Elvis“.

 

Телевизиски категории

Што се однесува до телевизиските категории, комичната серија „Abbott Elementary“ беше номинирана во пет категории и победи во категоријата „Најдобра телевизиска серија од жанрот комедија“. Актерката Квинта Брансон ја понесе статуетката во категоријата „Најдобра актерка во телевизиска серија од жанрот комедија“, а актерот Тајлер Џејмс Вилијамс победи во категоријата „Најдобар актер во споредна улога во телевизиска серија“.

Телевизиската серија на „Ејџ-би-о“, „The White Lotus“ беше номинирана во четири категории и доби две награди – „Најдобра кратка телевизиска серија“ и „Најдобра актерка во споредна улога во кратка телевизиска серија“ за актерката Џенифер Кулиџ.

Серијата „House of the Dragon“ беше вистинско изненадување на вечерта и победи во категоријата „Најдобра телевизиска серија од жанрот драма“.

Продуцентот Рајан Марфи ја доби наградата за животно дело, а актерот Еди Марфи е годинашниот добитник на престижната награда „Сесил Б. Демил“.

 Овогодишни победници во главните категории

 

Филмски категории

„Најдобар филм од жанрот драма“

„Avatar: The Way of Water“

„Elvis“

„The Fabelmans“ – победник

„Tár“

„Top Gun: Maverick“

Најдобар филм - комедија или мјузикл

„Babylon“

„The Banshees of Inisherin“ – победник

„Everything Everywhere All at Once“

„Glass Onion: A Knives Out Mystery“

„Triangle of Sadness

Најдобар филм од неанглиско јазично подрачје

„All Quiet on the Western Front“

„Argentina, 1985“ – победник

„Close“

„Decision to Leave“

„RRR“

Најдобар анимиран филм

Guillermo del Toro’s Pinocchio“ – победник

„Inu-Oh“

„Marcel the Shell With Shoes On“

„Puss in Boots: The Last Wish“

„Turning Red“

Најдобар режисер

Џејмс Камерон, „Avatar: The Way of Water“

Даниелс, „Everything Everywhere All at Once“

Баз Лурман, „Elvis“

Мартин Мекдона, „The Banshees of Inisherin“

Стивен Спилберг, „The Fabelmans“ – победник

 

Најдобро сценарио

Тод Филд, „Tár“

Даниелс, „Everything Everywhere All at Once“

Мартин Мекдонаx, „The Banshees of Inisherin“ – победник

Сара Поли, „Women Talking“

Стивен Спилберг и Тони Кушнер, „The Fabelmans“

 

Најдобар актер во филм - драма

Остин Батлер, „Elvis“ – победник

Брендан Фрејзер, „The Whale“

Хју Џекмен, „The Son“

Бил Наји, „Living“

Џереми Поуп, „The Inspection“

 

Најдобра актерка во филм - драма

Кејт Бланшет, „Tár“ – победник

Оливија Колман, „Empire of Light“

Вајола Дејвис, „The Woman King“

Ана де Армас, „Blonde“

Мишел Вилијамс, „The Fabelmans“

 

Најдобар актер во филм - комедија или мјузикл

Диего Калва, „Babylon“

Даниел Крег, „Glass Onion: A Knives Out Mystery“

Адам Драјвер, „White Noise“

Колин Фарел, „The Banshees of Inisherin“ – победник

Ралф Фајнс, „The Menu“

 

Најдобра актерка во филм - комедија или мјузикл

Лесли Менвил, „Mrs. Harris Goes to Paris“

Марго Роби, „Babylon“

Анја Тејлор-Џој, „The Menu“

Ема Томсон, „Good Luck to You, Leo Grande“

Мишел Јео, „Everything Everywhere All at Once“

Прочитајте ги победниците во останатите категории.

 

Телевизиски категории

 Најдобра телевизиска серија – мјузикл или комедија

Abbott Elementary“ – победник

„The Bear“

„Hacks“

„Only Murders in the Building“

„Wednesday“ 

Најдобра телевизиска серија - драма

„Better Call Saul“

„The Crown“

„House of the Dragon“ – победник

„Ozark“

„Severance“

Најдобар актер во ТВ-серија- драма

Џеф Бриџис, „The Old Man“

Кевин Костнер, „Yellowstone“ – победник

Диего Луна, „Andor“

Боб Оденкирк, „Better Call Saul“

Адам Скот, „Severance“

Најдобра актерка во ТВ-серија - драма

Ема Д’Арси, „House of the Dragon“

Лаура Лини, „Ozark“

Имелда Стонтон, „The Crown“

Хилари Свонк, „Alaska Daily“

Зендаја, „Euphoria“ – победник 

Најдобра актерка во ТВ- серија – мјузикл или комедија

Квинта Брансон, Abbott Elementary – победник

Кејло Квоко, „The Flight Attendant“

Селена Гомез, „Only Murders in the Building“

Џена Ортега, „Wednesday“

Жан Мартин, „Hacks“

Најдобар актер во ТВ- серија- драма

 Доналд Гловер, „Atlanta“

Бил Хејдер, „Barry“

Стив Мартин, „Only Murders in the Building“

Мартин Шорт, „Only Murders in the Building“

Џереми Ален Вајт, „The Bear“ – победник

Победниците во останатите категории прочитајте ги тука.