По речиси петгодишна пауза предизвикана од проблемите во индустријата за време на пандемијата „Ковид-19“, Меѓународниот автомобилски саем во Женева повторно ги отвори вратите. Саемот за автомобили во Женева повторно ќе биде домаќин на производители на автомобили од 26 февруари до 3 март во центарот  Палекспо.

Renault (во кој е вклучен и Dacia) е единствениот европски производител на автомобили присутен на овогодинешната изложба, бидејќи автомобилските гиганти Volkswagen и Stellantis одлучија да не учествуваат на саемот.

Меѓу бројните изложувачи наградата за автомобил на годината ја доби Renault за своето електрично возило Scenic.

Renault во Женева ја претстави и електричната верзија на моделот R5. Ова се смета за централен дел од напорите на Renault да произведе подостапни електрични возила, бидејќи неговата почетна цена се очекува да биде околу 25.000 евра.

Покрај Renault, Dacia, MG, во Женева учествуваат и кинескиот производител на масовни електрични автомобили BYD и американскиот производител на луксузни електрични автомобили Lucid.

Меѓу помалите производители се изложени и автомобилите Kimera, Microlino, Silence и Totem, како и Isuzu со комерцијални возила.

„Силното присуство на кинеските производители на автомобили  покажува дека се заинтересирани за европскиот пазар и за нашите клиенти“, изјави извршниот директор на Рено, Лука де Мео, за Ројтерс.

Претседателот на Саемот, Александре де Сенарклен, како што пренесуваат повеќето медиуми вели дека целта е да се зголеми бројот на учесници во наредните години и дека со овогодинешната изложба сакаат да покажат „дека автомобилите не се продаваат само преку Интернет и дека клиентите сакаат да ги гледаат и чувствуваат новите модели“.

Инаку, организаторите на овогодинешниот автомобилски саем настапија  преку тематски зони наречени „Авто. Иднина. Сега“.

Саемот за автомобили во Женева последен пат се одржа во 2019 година, но оттогаш организаторите неколкупати го откажуваа поради последиците од епидемијата на Ковид-19.

BYD-водечки светски производител на нови енергетски возила 

BYD, водечкиот светски производител на нови енергетски возила (NEV) и електрични батерии, го избра Меѓународниот саем за автомобили во Женева 2024 година за европска премиера на различни модели, под-марки и иновативна технологија NEV.

За прв пат во Европа, BYD го претставува BYD SEAL U DM, воведувајќи ја технологијата BYD Super DM (Dual Mode) во Европа, претставувајќи ја еволуцијата што ја менува играта во интелигентната технологија PHEV.

Новата верзија на BYD TANG, импозантниот целосно електричен SUV со седум седишта, AWD, електричен теренец. Интелигентниот семеен E-SUV нуди практичност и удобност за еколошки патувања со брзо полнење, продолжен досег до 530 километри (заеднички WLTP) и моќни перформанси. Пред неговото европско лансирање, новиот BYD TANG ги доби максималните  пет ѕвезди на безбедносниот тест на Euro NCAP, што ја поткрепува посветеноста на BYD за безбедност и одржливост.

И како изненадување, BYD, исто така, претставува два иновативни под-брендови, YANGWANG и DENZA во Женева, истакнувајќи ја својата технолошка моќ и разновидно портфолио на премиум брендови.

BYD ја проширува својата европска палета на производи со нови модели и светски водечки технологии.