Dartz е компанија со седиште во Латвија која се занимава со производство на луксузни оклопни автомобили. Склопувањето на оклопните возила е ексклузивно и се врши рачно, па затоа моделите што ги произведува компанијата имаат особено високи цени. Со својот нов проект, овој производител тргна во сосема поинаква насока.

 Freze Froggy EV Beachstar е мал електричен кабриолет кој изгледа како да паднал од безвременска машина поставена во 1980-тите.

Веб-страницата на производителот го рекламира овој кабриолет под слоганот: „Најевтиниот електричен автомобил во ЕУ!“

Дали е најевтин, се уште не е сосема сигурно, но овој мал автомобил изгледа како играчка. Се базира на кинескиот електричен автомобил Wuling Hong Guang Mini EV.

Dartz објасни дека го изградил Freze Froggy EV Beachstar специјално за програми за споделување автомобили и компании за изнајмување автомобили, како и за хотелски возила.

Карактеристики

Малиот автомобил нуди автономија од 200 километри во стандардната верзија и 300 километри со батерија за долг дострел. Моќноста на електромоторот е до 41 КС. Според производителот, максималната брзина е 100 km/h.

Според Dartz, Froggy Beachstar треба да помине до 300 километри по полнење на батеријата. Тоа е изненадувачки, бидејќи основниот модел не достига толку далеку. Благодарение на новиот алтернатор, Dartz успева да го зголеми досегот за 30 километри во споредба со кинескиот колега, но повеќе од 200 километри всушност не се можни со Freze Nikrob EV. Батеријата со литиум железо фосфат има номинален капацитет од 105 ампер часови (Ah), што, со оглед на номиналниот напон од 109 волти, резултира со вредност од 16,35 во единицата киловат часови (kWh) што вообичаено се користи во електричните автомобили. Електричниот мотор испорачан од Сименс има моќност од 29 kW (39 КС), со кои се вели дека автомобилот достигнува максимална брзина од 110 km/h.

Како што е познато, како извор на инспирација за Froggy Beachstar подеднакво се користени две бизарни возила: Од една страна, „Милениумскиот мерцедес“ (Mercedes SLK), со кој инвеститорот и автор Џим Роџерс на почетокот на милениумот тргна на пат околу светот. Всушност говориме за SLK 230 од првата генерација, којшто беше скратен заради робусноста со шасијата и турбодизел погонот на моделот G  Вториот автомобил му припаѓа на основачот на Dartz, Леонард Јанкелович: силно модифицирана VW Beetle со изглед на рептил од почетокот на 1990 –те. 

Најуспешниот и во исто време еден од најевтините електрични автомобили базирани на Hongguang Mini EV доаѓа од Кина преку Литванија и Австрија: Freze Nikrob EV. Увозникот Dartz не управува со кинеската цена од помалку од 4.000 евра во Европа, исто така затоа што треба да се доградат различни безбедносни карактеристики. Но, и покрај тоа, цената е доста привлечна со оглед на актуелните субвенции за електрични автомобили во Германија. Само иднината ќе покаже дали малиот електричен автомобил – исто така со помош на љубопитната верзија Beachstar на кабриолетот Froggy – ќе стане успешен или дури и култен автомобил. 

Во секој случај Dartz планира да започне со испораки на моделот Freze Froggy EV Beachstar во средината на 2023со цена не поголема од 20.000 евра.