Хотел Југославија со четири и пол хектари градежно земјиште, како што пренесуваат српските медиуми, минатата недела е продаден на аукција за 3,176 милиони динари на „МВ Инвестмент“ од Белград, која е во сопственост на „Милениум тим“. Оваа белградска компанија го купи имотот на хотелот Југославија од нејзиниот сопственик „Денјуб риверсајд“ која е во стечај. Купувачот нема да има долгови, бидејќи со парите од продажбата ќе се платат доверителите. 

Хотелот Југославија кога беше отворен пред повеќе од пет децении, претставуваше модерна зграда и врв на југословенската хотелска индустрија. Тоа беше место за средба меѓу белграѓани и Југословени со странци, политичари, бизнисмени и светски познати личности.

Во 2006 година државата одлучи да го приватизира. Купувачот од Грција не можел да го врати кредитот, по што хотелот сменил сопственик, а во 2013 година го купила локалната компанија „Денјуб риверсајд“, која на крајот прогласила банкрот.

Властите и инвеститорите на тој дел од брегот на Дунав планираат многу повеќе од хотел. Фирмата од Белград, која заедно со фирмата во стечај е косопственик на парцелата, ја финансираше изработката на Детален регулациски план за блок 11 и дел од блок 10 во Нов Белград, со кој се предвидува реконструкција на хотелот и изградба на нови 240.000 квадратни метри. Инаку, хотелот не е под заштита на Заводот за заштита на спомениците на културата од 2011 година.

Компанијата Милениум Тим (Милениум Тим) соопшти дека ќе вложи повеќе од 400 милиони евра во белградскиот хотел „Југославија“ во следните четири години

„Со почетно вложување од повеќе од 42 милиони евра го заокруживме преземањето на целата локација на поранешниот хотел Југославија“, се вели во соопштението на „Милениум тим“.

Како што е објаснето, процесот е започнат со купување на 100 отсто од акциите на „МВ инвестмент“, која е сопственик на просторот каде што се наоѓа Гранд казино Белград.

„Инициравме измена на деталниот регулациски план, за да можеме да реализираме изградба на модерен станбено деловен комплекс со хотел од висока класа на локација која по 25 години апсолутно ја заслужува“, велат од Милениум тим.

„Во рамките на реконструкцијата на целиот блок на хотел Југославија, исклучително е важно да нема некои различни содржини освен оние што се јавни  и на овој начин ќе се зачува идентитетот на оваа локација, идентитетот на хотелот како објект“, вели професорот на Факултетот за архитектура, Јелена Војводиќ.

Гледано историски -Хотел Југославија беше најголемиот и најлуксузниот хотел во тоа време, не само во Југославија, туку и во Источниот блок, и не требаше да ја покаже финансиската, политичката и културната сила на таа земја“, вели историчарот Миливој Бешлин.

Луксузот на тој хотел го покажува и лустерот со кристали Сваровски, тежок 14 тони со 40.000 кристали и 5.000 сијалички, кој влезе во Гинисовата книга на рекорди.

Изградбата на хотел Југославија требаше да започне во 1948 година, кога беше поставена бетонската конструкција, но поради избувнувањето на голема криза во односите со Советскиот Сојуз, работите биле прекинати па продолжени дури во 1960 година.

Хотелот Југославија беше отворен во 1969 година. Тоа беше период кога беше најголемиот и најмодерен хотел во СФРЈ, а го посетиле и светски познати личности како британската кралица Елизабета, астронаутот Нил Армстронг, американските претседатели Ричард Никсон и Џими Картер, либискиот лидер Моамер ел Гадафи.

Хотелот потоа бил граден уште девет години. А потоа транзицијата и бомбардирањето на НАТО во 1999 година, кога хотелот беше погоден од неколку бомби, а подоцна и лошата приватизација, го направија своето.

Новиот сопственик на легендарниот хотел Југославија, „Милениум тим“ работи повеќе од 20 години и е на водечка позиција во градежната индустрија во Србија.

Таа компанија изгради повеќе од 2.500 километри гасоводна мрежа, го спроведува проектот „Чиста Србија“ во четири градови во Србија, а ќе учествува и во изградбата на белградското метро и Националниот стадион во Белград.