Само неколку дена откако кинескиот производител на паметни телефони Xiaomi го лансираше своето прво електрично возило (EV), на клиентите им беше кажано дека можеби ќе треба да чекаат до шест месеци за испорака на автомобилот.

Пораките на кинеските социјални медиуми веќе покажуваат дека компанијата им навестува на клиентите дека би можеле да бидат потребни уште 27 недели за да го испорача SU7 Max.

Компанијата претходно соопшти дека бројот на пред-нарачки достигна 88.898 во рок од 24 часа по преземањето на нарачките во четвртокот.

Технолошкиот гигант, кој е трет по големина продавач на паметни телефони во светот со пазарен удел од околу 12 отсто, се бори со ривалите за ЕВ, вклучувајќи ги Тесла и BYD, на најголемиот пазар на автомобили во светот.

Стандардниот модел SU7 чини 215.900 јуани (29.872 долари; 23.663 фунти), а верзијата Max чини 299.900 јуани.

Почетната цена во Кина за Tesla Model 3 е 245.900 јуани.

SU7, чиј дизајн се споредува со моделите Taycan и Panamera на Porsche, има минимален досег од 700 km (435 милји), надминувајќи ги 567 km на Tesla Model 3.

Како дел од својата кампања за промовирање на SU7, Xiaomi објави и специјални верзии на автомобилот наречени Founder's Edition, кои доаѓаат со бесплатни подароци како што се фрижидери.

Во неделата, извршниот директор на технолошкиот гигант Леи Џун во објава на Weibo рече дека ќе отвори втор круг на продажба за Founder's Edition.

Компанијата се надева дека заедничкиот оперативен систем на SU7 со телефони, лаптопи и други уреди ќе им се допадне на постоечките клиенти. Електричните возила на Xiaomi ги произведува единица на државниот производител, во фабрика во Пекинг која може да произведе дури 200.000 возила годишно.

Но, овој потег доаѓа бидејќи растот на продажбата на електрични возила е забавен на глобално ниво, што предизвика ценовна војна. Tesla, на чело со мултимилијардерот Илон Маск, ги намали цените на своите автомобили во Кина за илјадници долари во последните месеци, бидејќи локалните ривали, како што е најпродаваниот светски производител на електрични автомобили BYD, ги намалија цените.

Како индикација за предизвиците со кои се соочуваат технолошките фирми кои сакаат да произведуваат електрични автомобили, производителот на iPhone, Apple минатиот месец, наводно, ги откажал своите планови за производство на електрични возила.

Минатата недела BYD забележа рекорден годишен профит, но рече дека растот е забавен кон крајот на минатата година.

Производителот на електрични автомобили со седиште во Шангај, Nio, исто така, ја намали својата прогноза за испораките во првиот квартал, бидејќи потрошувачите ги намалуваат трошоците бидејќи економскиот раст на Кина слабее.

Американскиот електричен гигант Тесла оваа недела треба да ги објави своите броеви за испорака за првите три месеци од 2024. Акциите на Тесла паднаа за речиси 30 отсто во првиот квартал. Xiaomi објави дека ќе инвестира 10 милијарди долари (7,9 милијарди фунти) во својот бизнис со електрични возила во следните 10 години, пишува БиБиСи.