ТОП 10 светски берзи за криптовалути. Постојат речиси 600 берзи- платформи за криптовалути низ светот кои ги повикуваат инвеститорите да тргуваат со биткоини, етериум и други дигитални средства. Но, цената, квалитетот и безбедноста на дигиталните пари многу варираат. Со акцент на усогласеноста со регулативата, Форбс состави ранг листа на 60-те најдобри дигитални средства.

Според податоците од SimilarVeb собрани од Форбс во последниот квартал од 2021 година, веб-страниците посветени на крипто- платформи имаа 1,7 милијарди посети.

ТОП 10 светски берзи за криптовалути

 

За неинформираните крипто-инвеститори, речиси е невозможно да се разликуваат квалитетни провајдери од оние кои се чини дека се реномирани поради пристапната веб-страница или добро познат портпарол. Дури и берзите со голем обем на тргување со одредена криптовалута или пар криптовалути се лажен показател за квалитет, бидејќи во средина преполна со нерегулирани провајдери, размената е релативно лесно едноставно да се пријават лажни броеви.

За да им помогне на инвеститорите да се движат во светот на купување и продавање биткоин, етериум и други криптовалути, Forbes Digital Assets  ги анализираше 60-те најголеми крипто берзи рангирајќи ги според десет различни критериуми, кои се движат од сајбер безбедност и трговски такси до институционална поддршка и усогласеност со регулативите.

На почетокот на јануари, 60-те берзи на оваа листа генерираа повеќе од 100 милијарди американски долари дневен обем на тргување, што претставува најголем дел од обемот на тргување со крипто на глобално ниво.

Форбсова класификација на берзата

Десет берзи на листата на Форбс, имиња како што се Coinbase, Gemini, Kraken и FTKS.US, се најусогласени од регулаторна гледна точка и затоа се сметаат за „класа А“ според нивното истражување.

Четиринаесет компании како PayPal, Robinhood и Block нудат крипто-трговија, но тоа не е нивната главна работа. Овие фирми се нарекуваат фирми од класа Б.

Фирмите од класа C се регулирани на национално или регионално ниво како што се корејски Coinone, сингапурскиот Luno и мексиканскиот Bitso.

Две поголеми компании од класата C се FTKS и Binance, кои сè уште не се толку добро регулирани како берзите од класа А.

Берзите од класа D, според истражувањата, имаат веб-страници со правни договори и регистрации на места како Сејшелите и Хонг Конг, кои на посетителите им го пренесуваат чувството дека овие компании се регулирани, но регистрацијата на компаниите не е исто што и усогласеноста со законската регулатива. Компаниите од класа Д како што се Bitfinek, Kucoin и Gate.io се сметаат главно како нерегулирани.

За разлика од традиционалните финансиски услуги, индустријата за размена на криптовалути генерално нема стандарди за сертифицирање на нов ентитет пред или откако ќе почне да бара средства од клиентите. Во САД не постои ниту една организација членка како што е на пример, FINRA која би ги саморегулирала крипто-берзите и покрај фактот што од гледна точка на корисниците на оваа платформа функционира многу слично на брокерските дилери, како што се E-Trade или Schwab.

Само Јапонија има саморегулаторна индустриска група која го проверува основното управување на фирмата, оперативната компетентност и гарантира дека вработените или сопствениците на берзата не се поединци со еднонеделна  историја или дури и криминални досиеја. Поради оваа причина, нашето ново глобално рангирање става голем акцент на усогласеноста со регулативата.

Една од причините зошто има повеќе од 600 крипто-платформи е поврзана со ниските бариери за влез во индустријата. Постојат голем број технолошки компании ширум светот, како што се B2Broker со седиште во Кипар, Alphapoint со седиште во Њујорк и GCEKS со седиште во Лондон, кои на амбициозните претприемачи им нудат софтвер и податоци што им се потребни за да започнат со размена на криптовалути.

Понекогаш цената на таков софтвер не е повеќе од 5.000 долари месечно. Административниот дел од започнувањето на која било нова крипто берза - веб-платформа, законско поставување и финансиски врски - обично е мал трошок.

Глобална ранг листа - 10 најдобри платформи

 1 | Coinbase: Coinbase е најголемата менувачница на криптовалути во САД; Таа е на берзата на Nasdaq преку директна понуда од 86 милијарди долари, што е најголема во историјата. Регулиран е од DFS од Њујорк со лиценца за виртуелна валута, опслужува 44 американски држави и има банкарска повелба од државата Њујорк. Нуди најголем број монети и пазари меѓу американските крипто берзи и го движи NFT пазарот и услугите со деривати.

 2 | Kraken: е регулиран во Соединетите американски држави, Обединетото Кралство и избраните азиско-пацифички јурисдикции. Кракен со седиште во САД им служи на средните и напредни крипто трговци. Ги опслужува сите американски држави, освен Њујорк и државата Вашингтон, и има банкарска лиценца од државата Вајоминг, иако не иницирала операции. Кракен неодамна обезбеди докази за резерви за 19 милијарди американски долари во имотот на клиентите, една од ретките берзи во историјата што го направи тоа.

 3 | Robinhood: Robinhood е брокерски дилер со седиште во САД и регулиран од SEC, кој нуди криптовалути и тргување со акции без провизија. Тој нуди релативно мал број на средства за тргување (7) во споредба со повеќето наменски крипто берзи.

Компанијата има повеќе од два милиони клиенти на листата на чекање за да добијат паричник што испраќа крипто на надворешни адреси. Ниската влезна цена и едноставната понуда го прават погоден за почетници. Крипто имотот како гаранција се многу високи и изнесуваат 22 милијарди долари.

 4 | Crypto.com: има седиште во Сингапур и е регулиран од САД и плати 700 милиони долари за правата за именување на поранешниот Стејплс центар во Лос Анџелес. Тргува со 169 монети и нуди 349 трговски парови. Crypto.com има поголем обем на тргување од Coinbase и покрај релативно скапиот надомест од 40 базични поени за почетното тргување.

 5 | FTKS: Брзо растечкиот FTKS (вреден 32 милијарди долари), предводен од 29-годишниот вундеркинг Сем Банкмен-Фридом, брзо стана една од најголемите берзи во светот во однос на обемот, благодарение на пазарот со крипто дериватит. Таа веќе поседува регулирани ентитети во САД и Јапонија и работи во повеќе од 100 земји низ светот. Том Брејди, Стивен Кари, Жизел Бундшен, Дејвид Ортиз и Кевин О’Лири се платени спонзори.

 6 | Binance: Ова е најголемата светска берза за криптовалути според објавениот обем на тргување. Таа им нуди на клиентите огромна широчина на крипто парови - повеќе од 1.600 - на самото место, деривати и DeFi пазари. Поголемиот дел од обемот на Binance е во биткоин и етер трајни фјучерси. Неодамна објавената лиценца на Binance за добавувачи на услуги за крипто средства во Бахреин укажува дека оваа гигантска фирма презема чекори во вистинската насока во однос на усогласеноста со регулативата. Во 2021 година, фирмата, наводно, била подложена на повеќе регулаторни истраги во врска со нејзината програма во борбата против перење на пари.

 7 | Huobi Global: Основана во 2013 година во Кина, Huobi се занимава со средни и напредни трговци. Покрај тоа што нуди спот пазар за 200+ средства, фирмата обезбедува и деривати, услуги за маржа, ОТЦ деск и прво брокерски услуги. Тој се соочи со обвинение за перење. Ги затвори сите бизниси во Кина во 2021 година и сега работи надвор од Сингапур. Регулиран е во Јапонија, Гибралтар и Луксембург.

 8 | Gemini: Основана од браќата Винклевос во 2013 година, Gemini е регулирана крипто берза со седиште во Соединетите држави која во голема мера се потпира на нејзиниот имиџ за промовирање на усогласеноста со регулативата. Ја поседува и NFT платформата, Gateway NFT. Фирмата собра 400 милиони американски долари од Morgan Creek Digital во ноември 2021 година со проценет од 7,1 милијарди долари. Неговите такси се во средината на пакетот, иако бројот на монети и пазари е малку под просекот.

 9 | GMO Coin: Една од најголемите јапонски платформи за крипто, GMO Coin нуди еден од најниските трговски трошоци во индустријата со -1 базичен поен за производителите и 5 bp за оние кои земаат (во јапонски јени) над девет крипто парови. Матичната компанија GMO Internet Group, ја поседува и најголемата малопродажна FКS брокерска фирма во светот, GMO Click Securities.

 10 | eTORO: eToro е глобално регулирана компанија од 9,6 милијарди долари која нуди тргување со повеќе средства на околу 1,5 милиони клиенти и 19 милиони корисници. Компанијата е регулирана во Европа, САД и други области. Нејзините рамки за малопродажните клиенти се многу високи (од 75 базични поени до 490 базични поени во зависност од криптовалутата), но нејзината единица eToroX има ниска провизија од пет базични поени по трговија.